X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alergia niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 11:34
Na chorobę tę cierpi nawet 40 proc. światowej populacji, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie.
Audio
Pojawiła się kolejna odmiana wirusa ptasiej grypy
Pojawiła się kolejna odmiana wirusa ptasiej grypyFoto: fot. mcfarlandmo/Wikimedia Commons/CC

Według danych World Allergy Organization ponad 300 mln ludzi na świecie choruje na astmę oskrzelową. Szacuje się, że 250 tys. osób umiera każdego roku z jej powodu.

Wiele zachorowań spowodowanych jest alergią. Wraz z liczbą cierpiących z powodu chorób alergicznych rosną koszty ich leczenia. Ta sytuacja dotyczy również Polski

- Alergia jest bardzo ważnym problemem, który jest niestety bagatelizowany przez dużą cześć społeczeństwa. Jej pierwsze objawy są bardzo niepozorne, katar, kichanie, łzawienie, swędzenie – pojawiają się w dziwnych momentach i często bardzo szybko ustępują. Dzieje się tak, gdyż następuje koniec kontaktu z alergenem. Problem jednak pozostaje – powiedział dr Piotr Rapiejko, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

W "Wieczorze Odkrywców" zauważył, że chorzy zwykle nie przywiązują do tych objawów uwagi i przez to choroba rozwija się skrycie. Częstość występowania alergii na świecie i w Polsce gwałtownie się zwiększa.

- Jeśli porównamy badania z lat 30 XX w. do obecnych, to zauważalny jest gwałtowny wzrost zachorowalności na alergię z ok. jednego proc. populacji do 40 proc. Najprawdopodobniej jest to spowodowane "chemizacją żywności i życia". Przez to, że przywiązujemy coraz większą uwagę do codziennej higieny, stosujemy wiele chemicznych środków, nasz układ immunologiczny jest nadwrażliwy. Nie mamy też na co dzień styczności z wirusami i pasożytami, jaką mieli nasi przodkowie, gdyż w dużej części wyeliminowaliśmy je z naszego otoczenia. Z tego powodu nasz układ odpornościowy "szuka sobie wroga" wśród naturalnych substancji, które nas otaczają – zaznaczył gość radiowej Jedynki.

Dr Piotr Rapiejko podkreślił, że na alergię możemy zachorować w każdym wieku. Kiedyś naukowcy myśleli, że rozwija się ona przede wszystkim u dzieci i w wieku młodzieńczym.

- Uważa się, że większość chorych cierpiących na alergiczny nieżyt nosa, może w przyszłości cierpieć na astmę oskrzelową. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na pojawienie się objawów w oskrzelach i płucach – ostrzegał lekarz.

Rozmawiał Krzysztof Michalski

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Alergia jest bardzo groźna" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alergia i astma

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2008 00:00
Alergia i astma zawsze idą w parze. 2 mln dorosłych Polaków i ponad 1 mln dzieci do 3-go roku życia choruje na astmę. Czy z tego się wyrasta, czy da sie to wyleczyć, czy trzeba z tym żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie bój się zastrzyku

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 13:11
Szczepienia to skuteczny, opłacalny i bezpieczny sposób zapobiegania chorobom zakaźnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Endometrioza - przekleństwo z macicy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 21:00
Choć choroba ta dotyka ok. miliona kobiet w Polsce, to wciąż niewiele o niej wiedzą i pacjentki, i lekarze.
rozwiń zwiń