Alergia niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 11:34
Na chorobę tę cierpi nawet 40 proc. światowej populacji, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie.
Audio
Pojawiła się kolejna odmiana wirusa ptasiej grypy
Pojawiła się kolejna odmiana wirusa ptasiej grypyFoto: fot. mcfarlandmo/Wikimedia Commons/CC

Według danych World Allergy Organization ponad 300 mln ludzi na świecie choruje na astmę oskrzelową. Szacuje się, że 250 tys. osób umiera każdego roku z jej powodu.

Wiele zachorowań spowodowanych jest alergią. Wraz z liczbą cierpiących z powodu chorób alergicznych rosną koszty ich leczenia. Ta sytuacja dotyczy również Polski

- Alergia jest bardzo ważnym problemem, który jest niestety bagatelizowany przez dużą cześć społeczeństwa. Jej pierwsze objawy są bardzo niepozorne, katar, kichanie, łzawienie, swędzenie – pojawiają się w dziwnych momentach i często bardzo szybko ustępują. Dzieje się tak, gdyż następuje koniec kontaktu z alergenem. Problem jednak pozostaje – powiedział dr Piotr Rapiejko, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

W "Wieczorze Odkrywców" zauważył, że chorzy zwykle nie przywiązują do tych objawów uwagi i przez to choroba rozwija się skrycie. Częstość występowania alergii na świecie i w Polsce gwałtownie się zwiększa.

- Jeśli porównamy badania z lat 30 XX w. do obecnych, to zauważalny jest gwałtowny wzrost zachorowalności na alergię z ok. jednego proc. populacji do 40 proc. Najprawdopodobniej jest to spowodowane "chemizacją żywności i życia". Przez to, że przywiązujemy coraz większą uwagę do codziennej higieny, stosujemy wiele chemicznych środków, nasz układ immunologiczny jest nadwrażliwy. Nie mamy też na co dzień styczności z wirusami i pasożytami, jaką mieli nasi przodkowie, gdyż w dużej części wyeliminowaliśmy je z naszego otoczenia. Z tego powodu nasz układ odpornościowy "szuka sobie wroga" wśród naturalnych substancji, które nas otaczają – zaznaczył gość radiowej Jedynki.

Dr Piotr Rapiejko podkreślił, że na alergię możemy zachorować w każdym wieku. Kiedyś naukowcy myśleli, że rozwija się ona przede wszystkim u dzieci i w wieku młodzieńczym.

- Uważa się, że większość chorych cierpiących na alergiczny nieżyt nosa, może w przyszłości cierpieć na astmę oskrzelową. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na pojawienie się objawów w oskrzelach i płucach – ostrzegał lekarz.

Rozmawiał Krzysztof Michalski

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Alergia jest bardzo groźna" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Alergia i astma

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2008 00:00
Alergia i astma zawsze idą w parze. 2 mln dorosłych Polaków i ponad 1 mln dzieci do 3-go roku życia choruje na astmę. Czy z tego się wyrasta, czy da sie to wyleczyć, czy trzeba z tym żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie bój się zastrzyku

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 13:11
Szczepienia to skuteczny, opłacalny i bezpieczny sposób zapobiegania chorobom zakaźnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Endometrioza - przekleństwo z macicy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 21:00
Choć choroba ta dotyka ok. miliona kobiet w Polsce, to wciąż niewiele o niej wiedzą i pacjentki, i lekarze.
rozwiń zwiń