Chemia - moja pasja

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 10:30
Wybrałam chemię dlatego, że to nauka pełna sprzeczności. Może być fascynująca, niebezpieczna, ale zawsze jest interesująca - tłumaczy Małgorzata Wolska z Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej, laureatka konkursu Złoty Medal Chemii 2011.
Audio
Chemia - moja pasja
Foto: Glow Images/East News

Małgorzata Wolska po raz pierwszy chemią zainteresowała się w liceum. – Kiedy po raz pierwszy miałam do czynienia ze związkami manganu i chromu – opowiada. Dodaje, że za czasów szkolnych niewiele eksperymentowała z chemikaliami.

Doświadczenia, eksperymenty rozbudziły natomiast chemiczną wyobraźnię Karoliny Żukowskiej z Wydziału Chemii UW. – Wszystkie eksperymenty z kwasami, substancjami zmieniającymi kolor działały na wyobraźnię. Od tego się zaczęło – przyznaje.

– Ja zaczynałem od biologii. Dopiero na studiach zainteresowałem się bardziej biologią w wydaniu molekularnym, a więc biologią bliższą chemii – opowiada Robert Lasek z Wydziału Biologii z UW.

Okazuje się, że zamiłowanie do nauk ścisłych można odziedziczyć w genach. – Mój ojciec również jest chemikiem. Dla mnie zawsze było oczywiste, że chcę pracować naukowo. Chemia jest dla mnie takim kompromisem pomiędzy biologią i fizyką. Jest wystarczająco ścisła i bliska życiu – tłumaczy Krzysztof Sozański z UW.

Gośćmi "Wieczoru Odkrywców" byli młodzi ludzie, którzy zajmują się kropkami kwantowymi do obrazowania komórek, katalizatorami do reakcji chemicznych, genomem bakterii zimnolubnych i nanoinżynierią materiałową, dzięki której będzie można otrzymywać na przykład dwuwymiarowe struktury nanocząstek złota.

Udział w audycji wziął także inż. Damian Kasperczyk, który opowiadał o innowacyjnej polskiej technologii ekologicznej – biologicznym oczyszczaniu gazów odlotowych.

>>> Więcej w dźwięku

Audycję przygotował Krzysztof Michalski.

(mb)

Zobacz więcej na temat: studenci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chińczycy tworzą grafen w 3D

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:10
Płatki grafenu, czyli atomowej grubości płaszczyzny utworzone z atomów węgla, można w stosunkowo łagodnych warunkach przekształcić w trójwymiarowe struktury. Udowodnili to chińscy badacze. Czy to koniec polskich snów o monopolu na grafen?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wyjaśniają światu oddziaływania atomowe

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 11:30
Polscy naukowcy z Torunia dokonali odkrycia dotyczącego oddziaływania fotonu z elektronami atomu. Fizycy na całym świecie będą teraz musieli skorygować swoje bazy danych o niektóre właściwości atomów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pionierka Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 16:00
Rok 2011 to Międzynarodowy Rok Chemii. To także Rok Marii Skłodowskiej-Curie. O wybitnej Polce, chemii i pionierskich odkryciach rozmawiamy w Czwartym Wymiarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Science" typuje: najciekawsze badania w roku 2012

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 12:40
Redakcja prestiżowego pisma wytypowała tematy, które warto śledzić w rozpoczynającym się roku. Wśród nich są: bozon Higgsa, komórki macierzyste i neutrina (być może szybsze od światła).
rozwiń zwiń