Życie jest formą istnienia białka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 10:00
Polscy badacze są w światowej czołówce poznawania struktury białek. Ich wysiłki zmierzają m.in. do opracowania coraz to skuteczniejszych leków.
Audio
Życie jest formą istnienia białka
Foto: Glow Images/East News

– Każdy żywy organizm przypomina mechanizm zegarowy. Żeby zobaczyć, jak działa zegarek, musimy poznać kształt trybików, z których jest złożony. W naturze takim trybikiem są białka – mówi dr Marcin Nowotny, biokrystalograf z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, nagrodzony przez amerykański Instytut Medyczny Howarda Hughesa. Gość "Wieczoru odkrywców" otrzymał grant na poznawanie struktury białek, które naprawiają błędy w strukturze DNA. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tym badaniom mogą powstawać nowe, skuteczniejsze leki na nowotwory.

Sekwencji białek właściwie nie bada się już doświadczalnie, gdyż jest to zbyt drogie i pracochłonne. Coraz częściej wykorzystuje się komputery, powstała nawet dziedzina wiedzy zwana bioinformatyką. – Moja praca przypomina działania agenta wywiadu i inżyniera jednocześnieopowiada prof. Janusz Bujnicki z IBMiK, jeden z najmłodszych tak utytułowanych naukowców w Polsce. Bioinformatyka polega na analizie bardzo dużej ilości danych z wielu źródeł. – Z tego informacyjnego szumu wyławiamy rzeczy naprawdę cenne, które można potem obrócić w wiedzę, a tę w zrozumienie – tłumaczy gość Jedynki. – Zasadniczo przy modelowaniu struktury białka stosuje się modele matematyczne, ale trzeba do tego podchodzić z pewnym subiektywizmem – dodaje.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(lu)

Zobacz więcej na temat: biologia DNA nowotwory

Czytaj także

Naukowcy: szef może unieszczęśliwić pracownika

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 11:10
Wsparcie firmy i styl zarządzania wpływają na poczucie szczęścia pracowników - stwierdzili francuscy naukowcy z Universite Francois Rabelais w Tours.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie diamentowe implanty mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 08:53
Naukowcy z AGH zaprojektowali nowatorskie implanty kości twarzy i czaszki. Wynalazek został już zgłoszony do ochrony patentowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy już wiedzą kiedy powstanie superkontynent!

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 21:50
Zdarzy się to, gdy Ameryka i Eurazja zderzą się w okolicach bieguna północnego. Nowy kontynent ma dosłownie i w przenośni zadziwiającą nazwę - to Amasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marihuana zaburza funkcje mózgu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 19:21
Kanadyjscy naukowcy udowodnili, że ci, który palili marihuanę trzy godziny lub mniej przed rozpoczęciem jazdy, powodowali dwa razy więcej wypadków od tych, którzy nie byli pod wpływem narkotyków czy alkoholu.
rozwiń zwiń