Sami fundujemy sobie trzęsienia ziemi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 14:38
Nawet kilkanaście tysięcy razy rocznie trzęsie się ziemia w Polsce, z powodu prac prowadzonych przez człowieka. Chodzi głównie o wydobycie węgla czy gazu.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

To tak zwane wstrząsy indukowane. - To wstrząsy, które są konsekwencją stosowania różnej technologii przy wydobyciu. Zaburza to stateczność górotworu – tłumaczył w audycji "Wieczór odkrywców” profesor Stanisław Lasocki, kierownik Zakładu Sejsmologii i Fizyki Wnętrza Ziemi Instytutu Geofizyki PAN.

Najpoważniejszy przypadek takiego trzęsienia w Polsce miał miejsce w 1980 roku.  Sejsmometry na całym świecie zarejestrowały wtedy "polskie" trzęsienie ziemi wywołane osuwiskiem ziemi w kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie.

Aby lepiej poznać mechanizm tych wydarzeń, nową inicjatywę podejmują m.in. polscy naukowcy. - Chcemy połączyć istniejąca infrastrukturę badawczą, żeby była dostępna dla szerszej grupy naukowców. Już teraz spotykamy się na konferencjach, publikujemy w czasopismach naukowych, ale dostęp do tego jest ograniczony. Chcemy stworzyć wirtualną platformę, na której szeroko dostępne będą zbiory danych naukowych - tłumaczyła w radiowej Jedynce dr Beata Orlecka-Sikoraz PAN, organizatorka konferencji w Krakowie, poświęconej wstrząsom indukowanym.

Więcej na temat współpracy naukowców w audycji "Wieczór odkrywców”. W programie także o tym, czy Polska zagrożona jest naturalnie występującymi trzęsieniami ziemi.

Do słuchania "Wieczoru odkrywców" zaprasza Krzysztof Michalski.

Czytaj także

Dynamiczna Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 13:36
Cywilizacja wobec ekstremalnych zjawisk geosystemu – nasi eksperci radzą jak przeciwdziałać katastrofom naturalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze wstrząsy w okolicy Kalisza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 00:30
Najprawdopodobniej były spowodowane przemieszczaniem się skał uskoku Dolska - ocenia geolog prof. Jerzy Żaba.
rozwiń zwiń