Młodzi naukowcy wracają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 15:20
Gośćmi programu są młodzi polscy badacze, którzy po latach pracy w czołowych instytutach badawczych za granicą wrócili do kraju i będą prowadzić swoje badania w polskich placówkach.
Audio
Naukowiec
NaukowiecFoto: Glow Images/East News

Dr Krystyna Oracz wróciła z Uniwersytetu we Freiburgu i będzie prowadziła swoje badania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Będzie zajmowała się ulepszaniem jakości nasion, które będą w stanie kiełkować także w gorszych warunkach spowodowanych np. globalnym ociepleniem.

Dr Łukasz Kilański wrócił z Uniwersytetu w Helsinkach. Będzie badał w Instytucie Fizyki PAN nowe materiały do nowej gałęzi elektroniki zwanej spintroniką.

Dr Piotr Masłowski wrócił z Uniwersytetu w Colorado i będzie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadził badania nad wysokorozdzielczą spektroskopią, co może mieć zastosowanie przy nieinwazyjnym wykrywaniu wielu chorób np. astmy i obturacyjnej choroby płuc.

Dr Jędrzej Walkowiak wrócił z Uniwersytetu w Aachen i będzie w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu prowadził poszukiwania nowych polimerów przewodzących.

Młodzi naukowcy opowiadają o możliwości prowadzenia badań w Polsce, o roli mistrza, o możliwości awansu i o przyszłości badań w naszym kraju.

Wieczór odkrywców prowadził Krzysztof Michalski.

(ag)

Czytaj także

Jak pokonać raka?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 23:55
Już dziś co czwarta śmierć mieszkańca naszego globu spowodowana jest właśnie rakiem. A lekarze ostrzegają, że w najbliższych latach ponad 40 % ludzkości będzie chorowało na jakiś rodzaj nowotworu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będziemy wreszcie naukową potęgą?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 14:40
60 lat temu powstała Polska Akademia Nauk. Jej narodziny wzbudziły w środowisku naukowych wiele emocji i kontrowersji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa walczy. Prezydent miasta ma związane ręce

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 10:25
Marceli Porowski na początku sierpnia 1944 został powołany na prezydenta powstańczej Warszawy. Miał opiekować się ludnością cywilną. Było to zadanie w płonącym, ostrzeliwanym mieście praktycznie niewykonalne.
rozwiń zwiń