Polscy fizycy rozpoczęli rewolucję!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 08:23
Polscy naukowcy wyprodukowali niezwykły materiał, który być może pozwoli na stworzenie superszybkich komputerów.
Audio
Polscy fizycy rozpoczęli rewolucję
Foto: Glow Images/East News

W Instytucie Fizyki PAN zespół profesora Tomasza Storego wytworzył i zbadał nowe materiały elektroniczne - topologiczne izolatory krystaliczne. Doniesienie na ten temat pojawiło się w ubiegłym tygodniu w prestiżowym miesięczniku "Nature Materials". Właściwości tych materiałów zaskoczyły świat fizyki.
Czym są izolatory topologiczne? Do tej pory mieliśmy materiały w trzech rodzajach: przewodzące prąd, nieprzewodzące prądu i takie, które czasem przewodzą, a czasem nie. Z takich materiałów budowano do tej pory tranzystory i procesory. Teraz mamy nową klasę materiału: gdzie wnętrze kryształu jest idealnym izolatorem, a jego powierzchnia metalem, wszystko to dzieje się w jednym kawałku materii, w jednym krysztale. Ów kryształ zbudowany jest z atomów ołowiu, cyny i selenu.
Prąd na powierzchni takiego kryształu trochę inaczej się porusza. Elektrony poruszają się szybciej, nie wydzielają tyle ciepła. Według przewidywań komentatorów może być świetnym materiałem do budowy komputerów nowej generacji. Podobno polskim wynalazkiem interesują się już zagraniczni inwestorzy.

Co ciekawe, nową jakość wymyślili teoretycy. By wymyślić nowy materiał, trzeba było nieco odwagi - bo teoria obowiązująca do tej pory doskonale się sprawdzała. Nowe zastosowania materiałów są tylko kwestią czasu - pojawiają się już niezwykłe, futurystyczne pomysły.

Z prof. Tomasz Storym z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk rozmawiał Krzysztof Michalski. Zachęcamy do wysłuchania audycji!

agkm

Czytaj także

Dlaczego wieża w Pizie jest krzywa?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 10:00
Słynną dzwonnicę odwiedza rocznie około 10 milionów turystów. Jej fenomen polega na tym, że odchyla się od pionu. Jednak to nie jedyna taka budowla na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bozon Higgsa raczej bez Nobla. Szansa Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 09:21
Po laureatach w dziedzinie medycyny i fizjologii we wtorek dowiemy się kto zdobędzie nagrodę Nobla z fizyki. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest astronom Aleksander Wolszczan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 11:49
Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali wyróżnieni za badania z dziedziny fizyki kwantowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łapali fotony, plątali kwanty. Dostali Nobla w fizyce

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 19:47
Tegoroczną nagrodę z dziedziny fizyki otrzymali Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland. Zostali wyróżnieni za badania z dziedziny fizyki kwantowej.
rozwiń zwiń