"Żaden nie zawdzięczał tyle kobietom"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:57
"Ignacy Jan Paderewski - artysta, społecznik, polityk - w opiniach jemu współczesnych" to dwutomowa antologia poświęcona jednej z najbardziej zasłużonych postaci w historii Polski. Autorzy książki byli gośćmi Jedynki.
Audio

- Chcieliśmy przypomnieć rodakom jednego z głównych architektów naszej niepodległości, który dzięki swemu autorytetowi mógł namówić prezydenta USA Woodrowa Wilsona do deklaracji ws. prawa Polski do niepodległości i oddziaływać na pozytywne decyzje konferencji pokojowej w Wersalu. Poza tym powołując rząd ponad podziałami, mógł łączyć dwie wielkie opcje polityczne reprezentowane przez Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. To jest jego historyczna rola, ponieważ dopiero powołanie gabinetu Paderewskiego umożliwiło uznanie Polski na mapie politycznej Europy - mówił w "Wieczorze odkrywców" prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN.

Bardzo ważną rolę w życiu Ignacego Paderewskiego odegrały kobiety. On sam zresztą często powtarzał, że "droga do sukcesu jest pełna kobiet popychających mężczyzn". W jego przypadku były to m.in. aktorka Helena Modrzejewska, księżna Anetta Jesipow i poetka Laurence Alma-Tadema.

- Żaden z wielkich Polaków nie zawdzięczał tyle wybitnym kobietom, co Paderewski. Według mnie to niezwykle interesujące, że 19-letni wdowiec obarczony chorym na Heine-Medina synem, żyjący w traumie po śmierci żony zdobywa życzliwość, wrażliwość i opiekuńczość tylu wspaniałych kobiet - podkreślał prof. Drozdowski - drugi, obok Xymeny Pilch-Nowakowskiej, ze współautorów antologii.

Archiwalne odcinki Wieczoru Odkrywców znajdzie tu >>>

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Michalskiego i jego gości. W audycji wykorzystano także archiwalne przemówienie Ignacego Paderwskiego z inauguracyjnego posiedzenia Rady Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej w styczniu 1940 r.

pg

Czytaj także

"Mój głos sprzedawany będzie za 3 grosze"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 19:38
Tak mówił Józef Piłsudski podczas nagrania w 1924 roku. Ta i wiele więcej perełek znajduje się w zbiorach archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć o Marszałku będzie pielęgnowana

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 08:12
7 listopada – w miesiącu Pamięci o Niepodległej, przedstawiona została w Belwederze koncepcja powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebrane za mężczyzn walczyły o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 08:54
Kobiety podczas walk o niepodległość zbierały i dostarczały materiały wywiadowcze, przewoziły browningi zakupione w Moskwie czy Petersburgu. Można je było spotkać na froncie zarówno w pierwszej jak i drugiej brygadzie legionowej, w kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej i medycznej.
rozwiń zwiń