X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Żaden nie zawdzięczał tyle kobietom"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:57
"Ignacy Jan Paderewski - artysta, społecznik, polityk - w opiniach jemu współczesnych" to dwutomowa antologia poświęcona jednej z najbardziej zasłużonych postaci w historii Polski. Autorzy książki byli gośćmi Jedynki.
Audio

- Chcieliśmy przypomnieć rodakom jednego z głównych architektów naszej niepodległości, który dzięki swemu autorytetowi mógł namówić prezydenta USA Woodrowa Wilsona do deklaracji ws. prawa Polski do niepodległości i oddziaływać na pozytywne decyzje konferencji pokojowej w Wersalu. Poza tym powołując rząd ponad podziałami, mógł łączyć dwie wielkie opcje polityczne reprezentowane przez Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. To jest jego historyczna rola, ponieważ dopiero powołanie gabinetu Paderewskiego umożliwiło uznanie Polski na mapie politycznej Europy - mówił w "Wieczorze odkrywców" prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN.

Bardzo ważną rolę w życiu Ignacego Paderewskiego odegrały kobiety. On sam zresztą często powtarzał, że "droga do sukcesu jest pełna kobiet popychających mężczyzn". W jego przypadku były to m.in. aktorka Helena Modrzejewska, księżna Anetta Jesipow i poetka Laurence Alma-Tadema.

- Żaden z wielkich Polaków nie zawdzięczał tyle wybitnym kobietom, co Paderewski. Według mnie to niezwykle interesujące, że 19-letni wdowiec obarczony chorym na Heine-Medina synem, żyjący w traumie po śmierci żony zdobywa życzliwość, wrażliwość i opiekuńczość tylu wspaniałych kobiet - podkreślał prof. Drozdowski - drugi, obok Xymeny Pilch-Nowakowskiej, ze współautorów antologii.

Archiwalne odcinki Wieczoru Odkrywców znajdzie tu >>>

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Michalskiego i jego gości. W audycji wykorzystano także archiwalne przemówienie Ignacego Paderwskiego z inauguracyjnego posiedzenia Rady Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej w styczniu 1940 r.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mój głos sprzedawany będzie za 3 grosze"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 19:38
Tak mówił Józef Piłsudski podczas nagrania w 1924 roku. Ta i wiele więcej perełek znajduje się w zbiorach archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć o Marszałku będzie pielęgnowana

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 08:12
7 listopada – w miesiącu Pamięci o Niepodległej, przedstawiona została w Belwederze koncepcja powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebrane za mężczyzn walczyły o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 08:54
Kobiety podczas walk o niepodległość zbierały i dostarczały materiały wywiadowcze, przewoziły browningi zakupione w Moskwie czy Petersburgu. Można je było spotkać na froncie zarówno w pierwszej jak i drugiej brygadzie legionowej, w kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej i medycznej.
rozwiń zwiń