X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie ma bezpiecznej dawki solarium!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 13:52
- Czerniaka stosunkowo łatwo jest wykryć, ale niestety, łatwo też na niego zachorować, z powodu częstego korzystania ze słońca czy, co gorsza, z solarium – ostrzegał w Jedynce profesor Piotr Rutkowski – z Centrum Onkologii w Warszawie.
Audio
Solarium
SolariumFoto: Evil Erin/CC/Wikipedia

Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów. W ostatnich latach obserwujemy ogromny wzrost zachorowalności na czerniaka w Polsce. Tylko w ciągu ostatnich 20 lat zapadalność na ten nowotwór zwiększyła się o 300 procent!

Coraz częściej na czerniaka w naszym kraju chorują młode, a nawet bardzo młode osoby – przed 30. rokiem życia. Związane jest to także z niefrasobliwym korzystaniem z solarium. – Wykryć czerniaka jest dość łatwo, bo powstaje zwykle na skórze. Niestety zachorować też nie jest trudno, bo jest to związane z wystawaniem skóry na słońce. Bardzo groźne, poza opalaniem, jest solarium. To światło jest tak silne, że właściwie nie ma bezpiecznej dawki solarium. Tymczasem średni wiek Polek korzystających z solarium to 17 lat, podczas gdy wiele krajów zabrania korzystania z nich poniżej 18 roku życia – mówił  profesor Piotr Rutkowski, szef Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie.

Polska ma także największy w Europie wskaźnik liczby zgonów w stosunku do liczby zachorowań. Częściowo ma to związek z tym, że niestety polscy pacjenci nie mają dostępu do najnowszych terapii. W opublikowanej ostatnio liście leków refundowanych nie znalazła się immunoterapia, która może pomóc blisko połowie pacjentów z zaawansowanym czerniakiem.  

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji "Wieczór odkrywców” autorstwa Krzysztofa Michalskiego.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobiety! Obserwujcie swoich mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 15:20
Mężczyzna pełni w naszym społeczeństwie rolę macho. Jednak to panie, które są u ich boku pierwsze mogą zobaczyć, że z ich partnerem jest coś nie tak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmniej chorych ale najwięcej umiera

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 15:52
W Polsce w porównaniu z innymi krajami na nowotwory choruje najmniej osób. Paradoksem w tej sytuacji jest, że jednocześnie nasz kraj przoduje w statystykach jeżeli chodzi o śmiertelność z powodu raka. Dzieje się tak ponieważ w naszym kraju wciąż jest mała wykrywalność nowotworów. Również leczenie nie jest jeszcze tak skuteczne jak zagranicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże ryzyko raka tarczycy w okolicach Fukushimy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 20:09
Mieszkańcy okolic japońskiej elektrowni Fukushima będą częściej zapadać na choroby nowotworowe - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.
rozwiń zwiń