Terapie, które mogą zmienić zasady leczenia nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 21:30
Lekarze zauważyli, że u chorych na nowotwór, którzy przed zachorowaniem na raka przeszli infekcje z wysoką temperaturą, następuje reemisja. Stad pomysł, aby do walki z nowotworami wykorzystać wirusy.
Audio
  • Prof. Tadeusz Pieńkowski mówi o nowościach w leczeniu onkologii (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Terapie, które mogą zmienić zasady leczenia nowotworów
Foto: Glow Images/East News

Na przełomie maja i czerwca w Chicago odbył się kongres Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej ASCO. Jak co roku w kongresie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy lekarzy z całego świata.

Spotkali się, by przedstawić nowości z zakresu nauki i medycyny oraz by podyskutować o terapiach, które zmienia zasady leczenia nowotworów. Wielu uczestników jedzie na kongres z nadzieją, że usłyszą o przełomie w leczeniu raka.
O nowościach w onkologii mówi w Wieczorze odkrywców prof. Tadeusz Pieńkowski, szef Kliniki Onkologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.

Audycję prowadził Krzysztof Michalski.

(ag)

Zobacz więcej na temat: zdrowie medycyna nowotwory

Czytaj także

Rak to nie wyrok. Z nowotworem można wygrać

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 21:07
- Lekarze nie wygrają sami walki z rakiem. Do tego potrzebna jest cała społeczność, jak Amazonki - powiedział w debacie radiowej Jedynki prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy opracowują nowy lek na raka

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 16:16
Polacy biorą udział w badaniach dotyczących nowoczesnych leków stosowanych w niedrobnokomórkowym raku płuca oraz w leczeniu zmian przednowotworowych w obrębie szyjki macicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tych statystykach Polacy przodują

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 08:51
Próchnica atakuje nasze zęby. Gorzej jest tylko na Węgrzech i w Estonii. Mniej niż co trzeci Polak ma własne, zdrowe zęby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie... dla starości

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 15:00
Ludność Europy, co potwierdzają badania demografów, starzeje się. Jednak dzięki medycynie żyjemy coraz dłużej. Ale czy wiemy, kiedy tak naprawdę rozpoczyna się proces starzenia organizmu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kolejce z wyrokiem śmierci - sytuacja pacjentów onkologicznych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 12:09
Odległe terminy badań, złe diagnozy, odmowa leczenia, brak leków... - Problem leży w zarządzaniu. Patrząc na doświadczenia administratorów służby zdrowia, myślę, że przydałaby im się dobra nauka, a czasem klaps. Trzeba wziąć dzwoneczek i dzwonić... coś musimy zrobić - mówi doktor Leszek Borkowski.
rozwiń zwiń