Rak prostaty to wielkie wyzwanie dla nauki

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 02:00
Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce. Wzrasta też liczba zgonów z jego powodu. Jak z nim walczyć?
Audio
  • Profesor Piotr Wysocki i dr Leszek Borkowski mówią o raku prostaty (Jedynka/ Naukowy zawrót głowy)
Rak prostaty to wielkie wyzwanie dla nauki
Foto: Glow Images/East News

W ciągu ostatnich 10 lat liczba zgonów z powodu raka prostaty wzrosła w Polsce niemal dwukrotnie. Po raku płuca, to drugi najczęstszy nowotwór u mężczyzn. Nazywany jest ukrytym wrogiem, ponieważ nie daje żadnych wczesnych objawów i jest wyjątkowo trudny do leczenia. - Rak piersi u kobiet i prostaty to biologicznie podobne nowotwory. Podstawowym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się tego schorzenia jest wiek - mówi prof. Piotr Wysocki.

Raka gruczołu krokowego trudno zdiagnozować. - Nowotwory stanowią ogromne wyzwanie. Ciągle szukamy metod diagnozowania w sytuacji, kiedy my jeszcze raka nie wyczuwamy, a on już pojawia się w organizmie. Ten czas, tzw. niemy klinicznie, jest bardzo ważny. Chcemy znaleźć takie białka, które sygnalizują, że "wróg" jest już pod drzwiami - mówi dr Leszek Borkowski. Wtedy leczenie można byłoby podjąć szybciej i skuteczniej.

O konieczności badań kontrolnych, o najnowszych metodach diagnostyki i o innowacyjnym leczeniu zaawansowanych stadiów raka gruczołu krokowego mówili: profesor Piotr Wysocki - prezes elekt Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i dr Leszek Borkowski - prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA rak zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie... dla starości

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 15:00
Ludność Europy, co potwierdzają badania demografów, starzeje się. Jednak dzięki medycynie żyjemy coraz dłużej. Ale czy wiemy, kiedy tak naprawdę rozpoczyna się proces starzenia organizmu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w leczeniu HIV? Nowa szczepionka!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 12:47
Przełomowa szczepionka może pomóc w całkowitym pokonaniu wirusa HIV. O nowym sukcesie amerykańscy naukowcy piszą w tygodniku "Nature".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy mają pomysł na naturalną ochronę przed komarami

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 15:00
Substancje, które występują naturalnie w w ludzkiej skórze, mogą sprawić, że staniemy się niewidzialni dla komarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie uniwersalna szczepionka przeciwko grypie?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 06:48
Brytyjscy naukowcy zapewniają, że są na dobrej drodze do stworzenia takiej szczepionki. Szacują, że będzie ona gotowa za pięć lat.
rozwiń zwiń