Niezwykłe badania: leczenie raka hormonem szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 01:09
Prowadzą badania, które swą tematyką zaskakują sam świat nauki. Młodzi polscy specjaliści zostali laureatami programu INTER, który wspiera badania interdyscyplinarne i rozwój umiejętności popularyzacji nauki.
Audio
  • Czy nowotwór możemy pokonać hormonem szczęścia? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Niezwykłe badania: leczenie raka hormonem szczęścia
Foto: Glow Images/East News

Czy nowotwór możemy pokonać hormonem szczęścia? Takim temat zajmuje się jedna z laureatek programu. - Moją inspiracją była psychoneuroimmunologia, nauka, która powstała w latach 50. Choć wiemy jak kluczowym czynnikiem jest nasz stan emocjonalny, i że nasza psychika jest w stanie angażować wszystkie układy człowieka do walki z chorobą, to o niej zapominamy lub nie dbamy o to - mówi dr Katarzyna Kamińska. Specjalistka podkreśla, że myśli, które kłębią nam się w głowie w czasie choroby, należy nakierować na dobre, pozytywne tory.

Z Jedynką zdrowiej >>> Posłuchaj na moje.polskieradio.pl
Jak się to dzieje, że organizm osób szczęśliwych czy zadowolonych z życia lepiej radzi sobie z chorobą? Wiadomo, że nasze pozytywne, dobre myślenie pobudza układ nerwowy do produkcji neuroprzekaźników. Jednym z nich jest hormon szczęścia, który w świecie naukowym nosi nazwę beta-endorfiny. - Ma on ogromną moc. Jest w stanie zmobilizować komórki układu odpornościowego, które nazywają się naturalni mordercy do walki z chorobą - wyjaśnia dr Kamińska.

"Wieczór odkrywców" >>> Zobacz inne audycje z cyklu
Co dzieje się w stawach w czasie zabiegów fizjoterapuetycznych? Celem projektu dr Jana Guzowskiego jest odczarowanie terapii manualnej. - Jest to dziedzina, która jest mało zrozumiana tak naprawdę. Przypomina to trochę wierzenia, przekazywane z mentora na jego studentów, metody, które działają i pewne intuicje, przeczucia, co do tego, co przynosi pozytywne efekty. My byśmy to chcieli zbadać w systematyczny sposób, żeby dowiedzieć się co tam się dzieje - tłumaczy młody naukowiec.
W programie gościli młodzi polscy badacze, laureaci programu INTER, którego celem jest promocja badan interdyscyplinarnych i rozwój umiejętności popularyzacji nauki: dr Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, która będzie badała wpływ kondycji psychicznej pacjenta na walkę z chorobą nowotworową i dr Jan Guzowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, który bada zależność osiągania efektów terapii manualnej, w szczególności manipulacji w stawach, od fizyki płynów wewnątrzstawowych. Wyniki tych badań będą miały zastosowanie w fizjoterapii.
"Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

sm

Komentarze1
aby dodać komentarz
wiechosta2013-11-06 14:26 Zgłoś
Skoro lekarze nieudacznicy nie mają pojęcia o leczeniu raka trzeba szukać innych rozwiązań. A lekarzy do pługa.

Czytaj także

Picie kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:55
I to aż o 40 proc. Tak wynika z kilkunastu różnych badań, które podsumowuje pismo „Clinical Gastroenterology and Hepatology”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy uderzą włosami w czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 13:35
Okazuje się, że odpowiednio przetworzone białka z ludzkich włosów mogą chronić przed tworzeniem komórek nowotworowych czerniaka.
rozwiń zwiń