Onkologia 2013. Rak to wyrok? Zaskakujące wyniki nierównej walki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 03:20
Kilka lat temu statystyki wskazywały, że co czwarta śmierć mieszkańca Ziemi spowodowana była chorobami nowotworowymi. Czy czeka nas coraz gorsza przyszłość?
Audio
  • Jakie są sukcesy i porażki polskiej onkologii? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Onkologia 2013. Rak to wyrok? Zaskakujące wyniki nierównej walki
Foto: Glow Images/East News

Choć wykrywalność zachorowań na raka jest coraz wyższa i rozwija się technika leczenia, to nie maleje liczba chorych. Raporty Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że w ciągu najbliższych 15-20 lat nastąpi podwojenie liczby zachorowań na nowotwór. - Prognozy w Polsce przewidywały, że liczba chorych na raka osiągnie poziom 160 tysięcy dwa lata później, niż to zaobserwowaliśmy, czyli nawet życie wyprzedziło te prognozy. Związane to jest ze starzeniem się społeczeństwa - opowiada dr Janusz Meder.
Doktor tłumaczy, że dzieje się tak, ponieważ starzejemy się i prowadzimy niehigieniczny tryb życia. Niewłaściwe odżywanie, brak sportu i rekreacji, palenie papierosów i przewlekły stres kładą się długim cieniem na naszym stanie zdrowia. - Sposób naszego życia jest decydujący, choć na pierwszym miejscu należy postawić zmianę struktury demograficznej - dodaje dr Meder.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Zdaniem dr. Leszka Borkowskiego rak może być traktowany jako choroba cywilizacyjna. - To jest choroba dobrobytu. Wcześniej nękały nas epidemie zakażeń bakteryjnych, wirusowych, problemy z układem kostnym, wynikający z nieleczonych złamań, a w miarę postępu cywilizacyjnego zmieniają się choroby - mówi dr Borkowski.
Lekarz dodaje, że choć nie możemy wpłynąć na zachorowalność na raka, to system służby zdrowia powinien być przygotowany na kolejnych pacjentów. Jaki dostęp do leczenia i nowych terapii mają chorzy? Jakie są sukcesy i porażki Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych? Jak wygląda sytuacja polskiej onkologii na tle innych krajów europejskich? Posłuchaj całej rozmowy.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W programie gościli: dr Janusz Meder - prezes Polskiej Unii Onkologii, dr Leszek Borkowski - prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. "Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.
sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe badania: leczenie raka hormonem szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 01:09
Prowadzą badania, które swą tematyką zaskakują sam świat nauki. Młodzi polscy specjaliści zostali laureatami programu INTER, który wspiera badania interdyscyplinarne i rozwój umiejętności popularyzacji nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Jak sobie z tym radzić?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 00:01
Każdego roku na świecie przybywa milion osób w wieku ponad 60 lat. Problem ze starzeniem się społeczeństwa staje się palący także nad Wisłą.
rozwiń zwiń