W święta zadbajmy o osoby starsze. Liczy się obecność

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 13:00
Święta to czas radości, nie zapomnijmy dzielić się nią z osobami starszymi. Goście radiowej Jedynki przypomnieli, że samotność jest szczególnie dotkliwa dla seniorów, gdy spędzą je sami.
Audio
  • Dla osób starszych w okresie świąt najważniejsza jest bliskość drugiego człowieka (Cztery pory roku/Jedynka)
Być może jakaś samotna starsza osoba mogłaby zasiąść z nami przy wigilijnym stole?
Być może jakaś samotna starsza osoba mogłaby zasiąść z nami przy wigilijnym stole?Foto: Glow Images/East News

Karolina Jurga, psycholog zajmująca się diagnostyką i opieką nad osobami starszymi mówiła, że konieczne jest budowanie pomostów między pokoleniami. Często źle odczytujemy potrzeby naszych seniorów. - Skupiamy się na pomocy przedmiotowej, a wystarczy rozmowa - podkreśliła w audycji "Cztery pory roku". Dlatego w swojej pracy stara się tłumaczyć rodzinom, jakie są faktyczne potrzeby ich bliskich.

A główną potrzebą, szczególnie w okresie świątecznym, jest bliskość życzliwych ludzi. - Niestety, wszyscy jesteśmy zabiegani - zauważa Agnieszka Szpara, dyrektor placówki medycznej zajmującej się problemami geriatrii. Instytucje podobne do tej, którą zarządza, zapewniają opiekę zdrowotną, ale też możliwość kontaktu z drugim człowiekiem. Jednak nic nie zastąpi bliskości rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby traktować seniorów jak partnerów, a nie "problem" - mówiła Agnieszka Szpara. Apelowała też, by w święta rozejrzeć się wokół siebie. Być może jakieś samotne starsze osoby mogłyby zasiąść z nami przy wigilijnym stole?

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pkur)

Czytaj także

Telefon Zaufania dla osób starszych. Samotność dotyka najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 14:00
- Telefon zaufania to miejsce, do którego możemy zadzwonić i opowiedzieć o swoich problemach, ale także dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać swój potencjał, dać z siebie coś innym i mieć z tego satysfakcję - mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy i młodzi łączą siły w twórczym działaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 16:00
Grupa działająca przy Bielańskim Ośrodku Kultury realizuje działania społeczne w ramach grupy międzypokoleniowej, a jedną z jej inicjatyw jest Teatr Form.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma OFE: Przez kogo emeryt nie pojedzie na Hawaje

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 17:50
Kiedy Otwarte Fundusze Emerytalne znikną z naszego rynku, to prywatne instytucje mogą żądać od nas znacznie większych pieniędzy za zarządzanie naszymi oszczędnościami niż robiło to OFE - mówi współautorka reformy Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy, w rozmowie z Haliną Lichocką.
rozwiń zwiń