Jesteś ofiarą stalkingu? Zgłoś się na policję

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:00
Ktoś nęka cię telefonami, jesteś śledzony? Odczuwasz przez to zagrożenie i dyskomfort? Odpowiedź twierdząca oznacza, że jesteś ofiarą stalkingu. Gość radiowej Jedynki, opisywał to zjawisko i mówił co grozi za uporczywe nękanie.
Audio
  • Adwokat Bartosz Bator o stalkingu (Cztery pory roku/Jedynka)
Jeśli jesteś ofiarą stalkera nie czekaj. Zgłoś się na policję
Jeśli jesteś ofiarą stalkera nie czekaj. Zgłoś się na policję

Zjawisko stalkingu pojawiło się w latach 80. ubiegłego wieku w krajach anglosaskich. Początkowo wiązało się z nękaniem popularnych osób przez ich fanów. - Z czasem stalking przeniósł się na grunt prywatny - mówił adwokat Bartosz Bator. Podkreślił, że stalking nie ma płci i najczęściej nękają osoby z zaburzeniami psychicznymi. Jednak dopóki sąd nie orzeknie niepoczytalności – co zdarza się rzadko - taki czyn podlega karze.

Ale jak odróżnić zachowania karalne od lekko uciążliwych, acz nieszkodliwych sms-ów miłosnych? - Zachowanie nie może być jednorazowe, musi być powtarzające się - zaznaczył gość "Czterech pór roku". Dodał, że stalkerami są osoby wywołujące poczucie zagrożenia i naruszające naszą prywatność. Obejmuje to m.in. takie działania, jak zasypywanie skrzynki mailami, wystawanie pod domem, czy wysyłanie masowo sms-ów.

Adwokat podkreślił jednak, że sms-y, które dostajemy w ramach konkursów i akcji promocyjnych nie są elementem stalkingu. W takiej sytuacji należy zgłosić się do operatora naszej sieci komórkowej z prośbą o zablokowanie numeru nadawcy. Można też skontaktować się z firmą, która je wysyła.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stalker trafił do aresztu, grozi mu 10 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 13:13
Sąd aresztował 62-letniego mieszkańca Czechowic-Dziedzic, który nękając swoją byłą znajomą doprowadził ją do próby samobójczej. Wydzwaniał do kobiety, groził jej, a nawet włamał się do jej mieszkania. Prześladowcy katowiczanki może grozić nawet 10 lat więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Windykator nie może nękać dłużnika

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 19:09
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega windykatorów – nie wszystkie działania podejmowane przez firmy ściągające długi można zaakceptować. Szczególnie, jeśli polegają na groźbach, straszeniu i wyczerpują znamiona nękania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym naprawdę jest miłość?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 20:00
- To historie dwóch kobiet w cieniu dominującego mężczyzny - zapowiada Mariusz Treliński piątkową podwójną premierę w Operze Narodowej: "Jolanty" Piotra Czajkowskiego" i "Zamku Sinobrodego" Beli Bartóka.
rozwiń zwiń