"Słodka idiotka" czy "Mad Max". Jakim jesteś kierowcą?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:30
Skaczesz z pasa na pas wygrażając współuczestnikom ruchu, czy raczej jeździsz jak zawalidroga? Agresja na drodze to nie tylko przekleństwa, a cały szereg negatywnych zachowań. Jak radzić sobie z takimi nerwusami - radził w Jedynce psycholog Andrzej Markowski.
Audio
  • Agresja słowna jest bardziej charakterystyczna dla kobiet a fizyczna dla mężczyzn, mówił psycholog Andrzej Markowski (Cztery pory roku/Jedynka)
Nie tylko Polacy są agresywni za kierownicą. Włosi i Francuzi są równie temperamentni na drogach
Nie tylko Polacy są agresywni za kierownicą. Włosi i Francuzi są równie temperamentni na drogachFoto: Glow Images/East News

Agresja drogowa może przybierać rożne formy. Jedni klną pod nosem, inni posuwają się nawet do rękoczynów.

- Za kierownicą wychodzi z ludzi ich prawdziwa natura - mówił Andrzej Markowski. Psycholog podkreślił, że najczęściej agresja na drogach wiąże się z niedowartościowaniem. W pracy, w domu, w szkole znajdujemy się w jakiejś hierarchii. - Jesteśmy uprzedmiotowieni - zauważył. Droga może być jednym z niewielu miejsc, gdzie bez wysiłku np. klnąc na innych, możemy się podbudować.

Przekleństwa nie są jedyną formą wyrażenia frustracji. Specjalista wymienił całą listę negatywnych zachowań kierowców. Należą do nich między innymi osoby z syndromem wzmożonego lęku. - Na co dzień ciche, na drodze lubią przycisnąć gaz do dechy – tłumaczył gość "Czterech pór roku". "Mad Maxy" to te najbardziej agresywne typy. Często spotykane są też "słodkie idiotki", które potrafią np. zablokować drogę sądząc, że przepisy ich nie dotyczą.  Specjalista podkreśla, że w tej grupie zdarzają się też mężczyźni.

Nerwowość za kierownicą jest charakterystyczna dla obu płci. Kobiety głównie ograniczają się do przekleństw, mężczyźni czasem wybierają siłowe rozwiązania. - Jeśli gdzieś w domu występuje agresja i ustala ona hierarchię, to nieświadomie przenosimy ją na inne sytuacje – mówił Andrzej Markowski. Radził też by starać się ignorować furiatów. - Świadczy to o tej drugiej osobie a nie o nas - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Andrzejem Markowskim.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pkur)

Czytaj także

Wypadek w Czarnówce. Kierowca potrącił 13-latka i uciekł. To recydywista!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 15:04
Policja poszukuje 34-letniego Mariusza N., który w Czarnówce nieopodal Warszawy śmiertelnie potrącił chłopca. Z informacji śledczych wynika, że mężczyzna w przeszłości został skazany za podobne przestępstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja poszukuje sprawcy śmiertelnego potrącenia 19-latki

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 11:00
Kobieta, potrącona na przejściu dla pieszych w miejscowości Wólka pod Lublinem, mimo reanimacji zmarła. Kierowca zbiegł, nie udzielając jej pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja czeka na filmy z przejawami agresji drogowej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 11:09
Śląska policja uruchomiła specjalny adres poczty elektronicznej, na który można przesyłać filmy z przejawami agresji uczestników ruchu drogowego. Takie osoby muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami - zapowiadają funkcjonariusze.
rozwiń zwiń