Hirek Wrona: uwielbiam christmasy!

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 14:10
- Nie zgadzam sie z teorią, że w stacjach radiowych przed Świętami gra się za dużo utworów christmasowych, dlatego że one są piękne, opowiadają o czymś - mówił dziennikarz muzyczny w radiowej Jedynce.
Audio
  • Hirek Wrona o historii i znaczeniu piosenek bożonarodzeniowych (Cztery pory roku/Jedynka)
Piosenki Mariah Carey All I want for Christmas i zespołu Wham Last Christmas należą do najpopularniejszych w okresie świątecznym
Piosenki Mariah Carey "All I want for Christmas" i zespołu Wham "Last Christmas" należą do najpopularniejszych w okresie świątecznymFoto: PAP/MICHAEL REYNOLDS, PAP/DPA/PAULO NOVAIS

- Pierwsze bożonarodzeniowe piosenki śpiewano jeszcze w średniowieczu we Włoszech. Później, w roku 1426, angielski duchowny wydał książkę, w której było 25 piosenek świątecznych i uznaje się, że to było pierwsze wydawnictwo christmasowe - mówił Hirek Wrona w Jedynce.

Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

Dziennikarz muzyczny, mówiąc co historii muzyki podkreślał, że muzyka angielska okresu średniowiecza i romantyzmu miała wielki wpływ na rozwój popkultury. - W 1898 roku Sidney Story utworzył w Nowym Orleanie dystrykt Storyville, dzielnicę rozrywki. To miejsce jest kolebką jazzu i nowoczesnej muzyki, wszystko powstało na bluesie i gospel, a ta ostatnia bierze się właśnie z angielskich śpiewów - wyjaśnił w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Gość "Czterech pór roku" w tej tradycji upatruje źródeł silnego w Stanach Zjednoczonych nurtu śpiewania piosenek świątecznych. Właściwie wszyscy artyści je śpiewają,a christmasy powstają często w trudnych momentach życia. - Ja jestem zwolennikiem Świąt Bożego Narodzenia i piosenek świątecznych. Ich najważniejszym przesłaniem jest byśmy się spotkali i byli razem - podsumował.

Co muzyka popularna zawdzięcza Jamesowi Brownowi? Ile George Michael zarabia rocznie na "Last Christmas"? Zapraszamy do wysłychania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie MUZYKA

Czytaj także

Kuba Badach: nauka i rozwój to sens mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 16:42
- Nigdy nie skupiałem się na karierze, ale na byciu muzykiem, najlepszym jak mogę. Kariera toczy się przy okazji i jest wartością dodaną. Nie zabiegam o nią, najbardziej zależy mi na kontakcie z ludźmi, którzy chcą słuchać muzyki, którą robimy - powiedział muzyk w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra polszczyzna. Od tekstów piosenek powinniśmy wymagać więcej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 15:32
- Piosenki działają na ludzi. Zawarty w nich błąd językowy utrwala się - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Markowski, językoznawca i autorytet w dziedzinie poprawnej polszczyzny.
rozwiń zwiń