Wigilijne niebo: oszustka Wenus, koza i pikujący orzeł

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 12:11
- Tradycja mówi, że do wigilijnej wieczerzy zasiadamy wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Problem w tym, że jako pierwsza na niebie, bardzo szybko po zachodzie słońca, pojawi się... planeta Wenus - mówił w Jedynce Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Karol Wójcicki opowiada o gwiazdach i planetach widocznych na wieczornym niebie w okresie Bożego Narodzenia (Cztery pory roku/Jedynka)
Planeta Wenus (wyżej z prawej) widoczna staje się tuż po zachodzie słońca
Planeta Wenus (wyżej z prawej) widoczna staje się tuż po zachodzie słońca Foto: PAP/CTK Photo/Lubos Pavlicek

Bardzo jasny punkt na południowo-zachodniej części nieba widoczny będzie już około 15.35. Wenus od gwiazdy odróżnić można po tym, że nie migocze.

Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

- Nieco później, około godz. 16.00 - 16.10, na niebie pojawią się pierwsze gwiazdy. Pamiętajmy jednak, że Ziemia ma kształt kuli i w różnych częściach kraju zmrok zapada o innej porze. Mieszkańcy zachodniej Polski muszą się uzbroić w cierpliwość - mówił Karol Wójcicki w "Czterech porach roku".

Dwie gwiazdy, po dwóch stronach nieba, pojawią się niemal równocześnie. - Nad zachodnim horyzontem, powyżej Wenus, zobaczymy pierwszy jasny punkt. Będzie to gwiazda, która nazywa się Wega. A naprzeciwko, nad wschodnim horyzontem zobaczymy gwiazdę Capellę - zachęcał do obserwacji rozmówca Romana Czejarka. Używając polskich nazw obu gwiazd możemy powiedzieć, że wigilijne niebo ozdobią nam koza (Capella) i pikujący orzeł (Wega, która szybko się zniża).

Jakie słynne zdjęcie wykonano przed laty 24 grudnia? O jakiej porze dnia można ujrzeć kometę? Które gwiazdy należą do najjaśniejszych na niebie? Jakie odległości dzielą je od Ziemi?I czy teleskop to dobry prezent gwiazdkowy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Jedynka na słodko. Zasmakuj naszych świątecznych wypieków

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 17:00
Ciasto pomarańczowe, pierniczki, a może sernik czekoladowy? To tylko niektóre ze świątecznych słodkości, które przygotowali dziennikarze radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj kolędy w wykonaniu zespołu Jedynki [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 23:00
By dodać Państwu odwagi, zainspirować i udowodnić, że "śpiewać każdy może..." - postanowiliśmy użyć naszych radiowych gardeł i sprawdzić nasze umiejętności wokalne. Zapraszamy do słuchania i oglądania!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Nowak: jestem dumny z wigilijnego karpia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 13:00
- Jest cudowną, tłustą rybą, która bardzo dobrze smakuje w każdej postaci - powiedział w radiowej Jedynce krytyk kulinarny Maciej Nowak. Jego zdaniem powrót do tradycyjnych potraw wyjdzie nam wszystkim na dobre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Nycz zachęca do kolędowania. Również z Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 09:55
Gość "Sygnałów dnia" kardynał Kazimierz Nycz przyznał, że słuchał próby kolędy "Przybieżeli do Betlejem" w wykonaniu dziennikarzy radiowej Jedynki, której premiera odbędzie się wigilijne popołudnie.
rozwiń zwiń