X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trzeba wiedzieć, jak zadbać o pamięć przodków

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 12:57
Coraz więcej osób interesuje się historią własnej rodziny, buduje drzewa genealogiczne i stara się dotrzeć do rodzinnych pamiątek. Często są to stare fotografie, które przechowywane w nieodpowiedni sposób mogą ulec zniszczeniu. Warto zadbać, aby pozostawić je naszym potomkom w jak najlepszym stanie.
Audio
  • O przodkach się nie zapomina. Zadbaj o to (Jedynka/Cztery pory roku)
Trzeba wiedzieć, jak zadbać o pamięć przodków
Foto: abcdz2000/sxc.hu/cc

Zostań rodzinnym archiwistą >>> Akcja antenowa radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych

- Jeżeli mamy rodzinne fotografie, które chcielibyśmy zachować, to pokażmy je żyjącym członkom rodziny. Może będą szczegółowo wiedzieli, kto jest na zdjęciu i gdzie zostało wykonane - radzi Adam Pszczółkowski, konsultant genealogiczny Związku Szlachty Polskiej.

Z drugiej strony - jak mówił - przy archiwizowaniu fotografii potrzebna jest też pewna zapobiegliwość, która powinna wychodzić od nas samych. - Jeżeli robimy cyfrowe kopie starych fotografii, to dbajmy o to, żeby  takie zdjęcie było podpisane, a dany plik był właściwie opisany, co do miejsca, daty i osób, które znajdują się na zdjęciu - powiedział gość "Czterech pór roku".

Historyk amator radził także jak przechowywać dokumenty po swoich przodkach. - Od połowy XIX wieku zmieniła się technologia produkcji papieru. Pojawił się papier o odczynniku kwaśnym, który ulega samo degradacji. Wcześniej produkowano papier czerpany, który jeśli jest dobrze przechowywany, ma gwarancję przetrwania około 500 lat - zauważył.

Według Pszczółkowskiego jedynym ratunkiem dla niszczejących dokumentów może być zeskanowanie lub zrobienie zdjęcia aparatem cyfrowym. - Trzeba jednak uważać, żeby nie zniszczyć całkowicie dokumentu - powiedział.

Gość Jedynki mówił także o zdobywających coraz większą popularność wyszukiwarkach przodków w Internecie. - Najbardziej znanym jest genetyka.genealodzy.pl, gdzie możemy szukać osób po nazwisku czy regionach. Pszczółkowski przyznał, że jakość informacji, które tam się znajdują jest bardzo różna. - Czasem informacje są konkretne, a czasem nazwiska są przekręcone - powiedział.

Rozmawiał Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

to

Zobacz więcej na temat: archiwum HISTORIA zdjęcia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy twoi przodkowie walczyli w powstaniu styczniowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 08:25
Portal internetowy z bazą uczestników zrywu narodowego utworzył Marcin Niewalda. Z genealogiem rozmawia "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewa genealogiczne nową pasją Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 20:31
Coraz więcej Polaków chce odkrywać swoje korzenie. Szukają przodków, budują drzewa genealogiczne i interesują się swoją historią.
rozwiń zwiń