Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 15:48
- Choć ci ludzie przeszli tak trudną drogę, zdobyli znacznie większą górę niż Kilimandżaro, to wciąż mają siłę podjąć się takiego wyzwania. Bardzo trzymam za nich kciuki - mówiła w radiowej Jedynce redaktor naczelna "National Geographic", który razem z Pierwszym Programem Polskiego Radia patronuje akcji "Szpik na Szczyt".
Audio
  • Martyna Wojciechowska o magazynie "National Geographoc" i wyprawie "Szpik na Szczyt" (Cztery pory roku/Jedynka)
Martyna Wojciechowska patronuje wyprawie Szpik na szczyt
Martyna Wojciechowska patronuje wyprawie "Szpik na szczyt"Foto: Polskie Radio

15 stycznia wyruszy pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Ponad dwudziestoosobowej grupie będzie przewodzić wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która jest również dawczynią szpiku kostnego.

Wyprawę "Szpik na Szczyt" oganizuje Fundacja Przeciwko Leukemii. Celem jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę. - Wiele osób myśli, że Kilimandżaro to prosta wędrówka pod górę, a tymczasem tylko 25 procent z tych, którzy atakują szczyt, dochodzi na wierzchołek. Jestem jednak przekonana, że nawet jeśli uczestnicy wyprawy nie dotrą na szczyt, to sam fakt podjęcia walki o swoje marzenie jest już wielkim wyczynem - podkreślała w "Czterech porach roku" Martyna Wojciechowska.

Relację z wyprawy będzie można przeczytać w "National Geographic Travaler". Od 2010 roku tytuł ten z dwumiesięcznika stał się miesięcznikiem. Zmiana nastąpiła już za kadencji Martyny Wojciechowskiej na stanowisku redaktor naczelnej obu wychodzących w Polsce magazynów National Geographic. - Nasza edycja, choć nie największa, jest jedną z bardziej aktywnych spośród 38, które istnieją na świecie. Wielokrotnie byliśmy nagradzani za najlepszy materiał, za najlepszą okładkę czy akcję, którą udało się nam przeprowadzić. Jest to dostrzegane przez naszych kolegów ze Stanów Zjednoczonych - przyznała Martyna Wojciechowska.

Radiową Jedynkę w wyprawie "Szpik na Szczyt" reprezentować będzie Nina Karczmarewicz. Oprócz Pierwszego Programu Polskiego Radia i "National Geographic" akcji patronuje również Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Relacji Niny Karczmarewicz słuchaj w "Czterech porach roku" od poniedziałku do czwartku po godz. 11, a w piątki po godz. 9.00.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg

Zobacz więcej na temat: Kilimandżaro patronat zdrowie

Czytaj także

Raka leczymy metodami historycznymi. "W wielu przypadkach na wyleczenie jest już za późno"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 09:43
Na zdiagnozowanie raka czeka się u nas 6-8 miesięcy, a dla wielu chorych to wyrok śmierci - alarmuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 07:00
15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń