e-ZUS: sam oblicz wysokość przyszłej emerytury i sprawdź stan składek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 17:00
Opłacasz rachunki przez internet, robisz zakupy w sieci, posiadasz konto na fejsie? Do swoich e-udogodnień dorzuć e-ZUS. - Na naszej platformie każdy może sprawdzić stan swoich składek, skontrolować, czy pracodawca terminowo je odprowadza, a nawet obliczyć wysokość przyszłej emerytury - mówił w radiowej Jedynce pracownik ZUS.
Audio
  • Sławomir Wasielewski z ZUS-u opowiada o możliwości sprawdzania stanu składek emerytalnych przez internet (Cztery pory roku/Jedynka)
e-ZUS: sam oblicz wysokość przyszłej emerytury i sprawdź stan składek
Foto: Glow Images/East News

Z Platformy Usług Elektronicznych (www.pue.zus.pl) mogą skorzystać płatnicy składek oraz świadczeniobiorcy. Zdaniem Sławomira Wasilewskiego, wicedyrektora Departament Obsługi Klientów ZUS, aktywowanie elektronicznego konta nie jest skomplikowane. Choć - niestety - trzeba złożyć wizytę w oddziale ZUS.

- Można tego dokonać po potwierdzeniu tożsamości w urzędzie i wypełnieniu formularza - zaznaczył. Tożsamość potwierdzamy okazując dowód osobisty lub paszport, by założyć konto musimy mieć też adres e-mail. Posiadacze podpisu elektronicznego albo konta w ePUAP (www.epuap.gov.pl) - system umożliwia składanie dokumentów urzędowych przez Internet - mogą się zarejestrować nie wychodząc z domu.

Kiedy już aktywujemy swój profil "tajemnice" ZUS dot. naszych składek stają przed nami otworem. - Ubezpieczony może sprawdzić ich stan, potwierdzić, czy pracodawca odprowadza je terminowo - zapewnia Wasilewski. System udostępnia informacje o stanie konta z ostatnich dwunastu miesięcy, a po złożeniu elektronicznego "zamówienia", od 1999 roku. Świadczeniobiorcy znajdą na profilu informacje dotyczące przyznanych emerytur, rent i zasiłków.

Serwis specjalny Polskiego Radia renta i emerytura >>>

Użytkownicy kont - przy pomocy specjalnego kalkulatora  - mogą też sprawdzić potencjalną wysokość przyszłych emerytur. - Wystarczy wpisać przewidywaną kwotę wynagrodzenia, które będziemy otrzymywać do momentu przejścia na emeryturę - mówił gość "Czterech pór roku". A dzięki aplikacji e-płatnik pracodawcy, mogą zapewnić nam niezbędne dla przyszłych wypłat „zasilenia”.  System umożliwia zgłaszanie osób do ubezpieczenia i realizowanie płatności na zasadzie e-przelewów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Sławomirem Wasilewskim. Dowiedz się więcej o działaniu Platformy Usług Elektronicznych.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pkur/ag)

Zobacz więcej na temat: emerytura ZUS

Czytaj także

Wybierzesz OFE? Twoje pieniądze i tak trafią do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 10:33
Na podjęcie decyzji OFE czy ZUS przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące. Ale nie każda deklaracja będzie wiążąca. Jeśli komuś do wypłacenia świadczenia pozostało mniej niż 10 lat i tak składki takiej osoby trafią do ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jerzy Stępień: ustawa o OFE jest sprzeczna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 21:10
Gdyby prezydent Bronisław Komorowski nie podpisał ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych to nie weszła by ona do naszego systemu prawnego. A wejść nie powinna bo jest zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia sprzeczna z naszą ustawą zasadniczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze wydarzenia w 2013 roku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 09:00
Kolejne zmiany w systemie emerytalnym, rekonstrukcja rządu Donalda Tuska, afera korupcyjna dotycząca zamówień na usługi teleinformatyczne - to najważniejsze wydarzenia 2013 roku w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą zmiany w systemie waloryzacji rent i emerytur

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 08:05
Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PO Małgorzata Kidawa-Błońska przyznała, że Platforma zamierza zmienić system waloryzacji emerytura, aby nie dochodziło do rozwarstwienia wartości świadczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w waloryzacji emerytur? Prof. Balcerowicz: to propaganda

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 09:34
- Propozycja ministra pracy o waloryzacji rent i emerytur to propagandowa zagrywka na nowy rok. Proszę nie reagować na hasła - mówił prof. Leszek Balcerowicz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W styczniu wejdzie w życie część nowych przepisów ws. OFE

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 15:36
14 stycznia zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. OFE, m.in. te, które mają zachęcić do oszczędzania na IKZE. Cała ustawa, która ma dać Polakom wybór, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE, ma wejść w życie 1 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: Polska i Ukrainy dogadały się ws. emerytur i rent

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 13:56
Od stycznia osoby, które pracowały w Polsce i na Ukrainie, mogą łatwiej uzyskać emeryturę i rentę - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tego dnia weszła w życie umowa, która pozwala na sumowanie okresów ubezpieczenia w obu państwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy plan B, gdy rząd przegrywa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie OFE

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 16:12
Mimo, że Premier Tusk deklaruje, że nie ma planu B, gdyby rząd przegrał w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie OFE, eksperci są innego zdanie. Cofniecie reformy zmusiłoby rząd do zawieszenia wpłat do OFE oraz szukania pieniędzy – np. w KRUS-ie od bogatych rolników czy w dodatkowych składkach emerytalnych górników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waloryzacja emerytur i rent w 2014 r: niższa niż rok wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 21:41
Mimo, że decyzja o wysokości tegorocznej waloryzacji rent i emerytur jeszcze nie została podjęta, już teraz można powiedzieć, że ubiegłoroczna podwyżka świadczeń – wynosząca 4 proc., się nie powtórzy. W tym roku podwyżki będą niższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy zarobią mniej. Składki do ZUS-u od umów o dzieło

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 10:55
Rząd chce oskładkować twórców. ZUS zyska prawie 2 miliardy złotych, ale 400 tysięcy osób straci część dochodów - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń