Wyprawa "Szpik na Szczyt" na ostatniej (i najtrudniejszej) prostej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:22
- Dziś wyruszyliśmy z obozu Karanga, który jest położony na wysokości 3 930 metrów. Grupa jest zwarta, idzie się dobrze. Przed nami atak szczytowy - mówiła w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt".
Audio
  • Nina Karczmarewicz relacjonuje szósty dzień wyprawy "Szpik na Szczyt" (Cztery pory roku/Jedynka)
Uczestnicy wyprawy Szpik na szczyt już wkrótce rozpoczną atak na wierzchołek Kilimandżaro
Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" już wkrótce rozpoczną atak na wierzchołek KilimandżaroFoto: Tomasz Kobielski/www.Adventure24.pl

W środę 15 stycznia ponad dwudziestoosobowa grupa biorców i dawców szpiku oraz lekarzy transplantologów z Polski wyruszyła na Kilimandżaro. Celem wyprawy jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawa "Szpik na Szczyt" - relacja pierwsza >>>

Jednym z sześciorga biorców szpiku, którzy uczestniczą w wyprawie "Szpik na Szczyt" jest Marcin. Co skłoniło go, żeby zdobyć Kilimandżaro? - Nie chodziło mi o to, żeby się sprawdzić. Bardziej o to, żeby pokazać ludziom na oddziałach onkologii i hematologii, że po przeszczepie szpiku da się żyć normalnie, a każdy cel, który sobie postawimy jest realny. Jak to będzie z wejściem na sam szczyt zobaczymy. Ja swoje Kilimandżaro już zdobyłem. Góra jako taka to dla mnie już tylko formalność - podkreślał.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

W poniedziałek uczestnicy wyprawy dotrą do ostatniego już obozu (blisko 4 600 m n.p.m.) skąd rozpoczną atak szczytowy. - W obozie czeka nas lunch i regeneracja. Musimy dużo wypić i maksymalnie odpocząć, a przede wszystkim pozytywnie nastawić się na noc. Będzie ona na pewno długa i zimna. Po wschodzie słońca będzie już lepiej, cieplej. Mam nadzieję, że po około 9-10 godzinach staniemy na samym wierzchołku Kilimandżaro - tłumaczył Tomasz Kobielski, lider wyprawy.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym wyprawy "Szpik na Szczyt". Jej przebieg relacjonuje codziennie w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz (od poniedziałku do czwartku po godz. 11, a w piątek po godz. 9.00).

pg/asz

/

Czytaj także

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 07:00
15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 15:48
- Choć ci ludzie przeszli tak trudną drogę, zdobyli znacznie większą górę niż Kilimandżaro, to wciąż mają siłę podjąć się takiego wyzwania. Bardzo trzymam za nich kciuki - mówiła w radiowej Jedynce redaktor naczelna "National Geographic", który razem z Pierwszym Programem Polskiego Radia patronuje akcji "Szpik na Szczyt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa "Szpik na Szczyt" już na wysokości 3 600 metrów!

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 19:34
- Zostało nam około 200 metrów do drugiej bazy. To mniej więcej godzina-dwie marszu - mówiła w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt".
rozwiń zwiń