Dach Afryki zdobyty. Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" weszli na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 11:13
W wyjątkowej ekspedycji brały udział osoby, które wygrały z białaczką, dawcy szpiku, lekarze oraz wolontariusze. Zorganizowała ją Fundacja Przeciwko Leukemii, a radiowa Jedynka jest jej medialnym patronem.
Audio
  • Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt" (Jedynka/Cztery pory roku)
Wyprawa Szpik na szczyt zakończona sukcesem
Wyprawa "Szpik na szczyt" zakończona sukcesem!Foto: Tomasz Kobielski/www.adventure24.pl

W wyprawie brała też udział dziennikarka radiowej Jedynki Nina Karczmarewicz, która znalazła się  w ekipie zdobywców Kilimandżaro.

Karczmarewicz wyjaśniła w rozmowie z Karoliną Rożej, że atak góry rozpoczął się w poniedziałek przed północą. - Było bardzo ciężko, szliśmy całą noc. Odczuwalna temperatura wynosiła ok. minus 15 stopni Celsjusza. Na szczęście nie było wiatru - powiedziała wyczerpana wspinaczką, ale szczęśliwa Karczmarewicz.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Zdobywcy Kilimandżaro zeszli już do obozu położonego na wysokości 4550 metrów. Mają dla siebie dwie godziny snu. Następnie czeka ich zejście do kolejnego obozu. Dopiero tam będą świętować sukces wyprawy.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

Wyprawie "Szczyt na szpik" przewodzi alpinista Tomasz Kobielski, a pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która również jest dawczynią szpiku kostnego. Jej celem było zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę. Cała ekspedycja ma się zakończyć 26 stycznia.

/

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

tj

Zobacz więcej na temat: Afryka Kilimandżaro

Czytaj także

Szpik Na Szczyt - wyprawa na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 14:13
We wtorkowych "Czterech porach roku" powiemy o akcji "Szpik Na Szczyt". To pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 07:00
15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonali białaczkę, teraz chcą wejść na Kilimandżaro. Rusza wyprawa "Szpik na Szczyt”

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 07:01
Sześć osób, które wygrały z białaczką, sześciu dawców szpiku, lekarze i wolontariusze - w sumie 22 osoby. To wyjątkowa wyprawa, która w środę wyrusza na Kilimandżaro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa "Szpik na Szczyt" na ostatniej (i najtrudniejszej) prostej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:22
- Dziś wyruszyliśmy z obozu Karanga, który jest położony na wysokości 3 930 metrów. Grupa jest zwarta, idzie się dobrze. Przed nami atak szczytowy - mówiła w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt".
rozwiń zwiń