Nowy Erasmus + to większy budżet oraz więcej staży i praktyk za granicą

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 13:00
Plus dodany do nazwy popularnego programu unijnego oznacza więcej możliwości dla jego beneficjentów. - Zwiększył się budżet programu. Będzie można w jeszcze większym stopniu skorzystać z wyjazdów zagranicznych, staży i praktyk zawodowych - mówiła w radiowej Jedynce Izabela Laskowska, zastępca dyrektora programu Erasmus +.
Audio
  • Gość radiowej Jedynki opowiada o zaletach nowego programu Erasmus + (Cztery pory roku/Jedynka)
Erasmus to jeden z najpopularniejszych programów unijnych
Erasmus to jeden z najpopularniejszych programów unijnychFoto: Glow Images/East News

"W ramach programu Erasmus odbyłem staż w...". Taka, zamieszczona w CV formułka, z pewnością zwiększa szanse otrzymania wymarzonej pracy. Przez najbliższe siedem lat, kiedy program będzie realizowany, osób z "erasmusowskim" doświadczeniem zdecydowanie przybędzie.

Program jest kojarzony zwykle ze studentami. Ale nie tylko oni będą mogli wyjechać na zagraniczne stypendia. - Zapraszamy również nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych i szkół zawodowych - wymienia gość "Czterech pór roku". A nawet seniorów, którzy w ramach Uniwersytetów III Wieku korzystali wcześniej z programu Grundtvig.

Z Erasmusem + połączono też programy Comenius oraz Leonardo da Vinci. To nie jedyna istotna zmiana. Zwiększa się również pula państw, w których beneficjenci programu będą zdobywać doświadczenie. - Do krajów Unii Europejskiej dochodzą te z Partnerstwa Wschodniego - podkreśliła Izabela Laskowska. Jednak główny "plus" przedsięwzięcia to powiększony o siedemdziesiąt procent budżet.

O przyznanie funduszy nie mogą się jednak starać osoby prywatne. Do konkursów na realizowanie autorskich projektów, mogą przystępować tylko prywatne i publiczne instytucje. - Uczelnie, stowarzyszenia oraz te, które wspierają działania edukacyjne - zaznaczyła opiekunka programu. To one realizują budżet i z niego się rozliczają. Gość radiowej Jedynki zapewniła, że procedura pozyskiwania funduszy i rozliczania się z nich została uproszczona.

Wszelkie szczegóły dotyczące uczestnictwa w „Erasmusie +” można znaleźć na stronie www.erasmus.org.pl

Dowiesz się też więcej odsłuchując nagrania całej rozmowy z Izabelą Laskowską. Zapraszamy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pkur/ag)

Czytaj także

Polscy studenci wybierają uczelnie w ciepłych krajach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 21:00
Jeszcze nie dawno stypendyści znad Wisły wybierali najczęściej studia w Niemczech. Teraz tendencja uległa zmianie i, zdaniem eksperta Czwórki, polscy żacy najchętniej wybierają Hiszpanię, a także Francję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeśli wyjeżdżasz zapłać za studia albo je odpracuj

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 21:10
Absolwenci węgierskich uczelni publicznych podejmujących pracę za granicą będą musieli zwrócić część kosztów edukacji lub odpracować w kraju dwukrotność trwania studiów w ciągu 20 lat od ich ukończenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus: nowe możliwości nie tylko dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 11:19
Studia, szkolenie, a może wolontariat za granicą? Od dziś z tych możliwości mogą korzystać już nie tylko studenci, ale także nauczyciele, młodzi przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i sportowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samorządy czekają na unijne fundusze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 13:25
W latach 2014-2020 Gdynia liczy na około miliard złotych, a Białystok na miliard trzysta tysięcy złotych. Jak zamierzają je wydać władze miast? O tym mówili w Jedynce prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus - przyszedł czas na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 14:40
Popularny program wymiany studentów Erasmus czeka w tym roku kilka zmian. Na czym będą one polegać?
rozwiń zwiń