Wyprawa "Szpik na szczyt". Szczęście, wzruszenie i łzy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 13:09
W rozmowie z dziennikarką radiowej Jedynki Niną Karczmarewicz zdobywcy Kilimandżaro nie ukrywali emocji, które towarzyszyły im podczas ataku dachu Afryki.
Audio
  • Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" o zdobyciu dachu Afryki. Relacja niny Karczmarewicz (Jedynka/Cztery pory roku)
Uczestnicy wyprawy na szczycie Kilimandżaro
Uczestnicy wyprawy na szczycie KilimandżaroFoto: Tomasz Kobielski/Adventure24.pl

Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" przebywają teraz w obozie Millenium na wysokości 3790  metrów n.p.m. Udało im się trochę odpocząć. - Spodziewałem się objawów choroby wysokościowej jednak znacznie więcej problemów po drodze przysporzyły nam dolegliwości żołądkowo-jelitowe - powiedział uczestnik wyprawy prof. Krzysztof Kałwak. Lekarz zapewnił, że cała grupa zeszła ze szczytu zdrowa. Podkreślił też, że na górze był bardzo wzruszony. - Łzy ciekły mi strumieniami. To było coś niezwykłego - podsumował Kałwak.

Wyprawa "Szpik na szczyt". Dach Afryki zdobyty >>>

Kilimanadżaro zdobyła też Iza Malicka, która trzy lata temu przeszła przeszczep szpiku. - Nie ukrywam, że bardzo ciężko było wejść. Udało się jednak, jestem szczęśliwa - powiedziała. Jej również na szczycie Kilimandżaro towarzyszyło ogromne wzruszenie. - Nie wiem, czy byłam bardziej szczęśliwa, czy zmęczona - wyjaśniała.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Z kolei dawca szpiku Krzysztof Kacprowski podkreślał, że w drodze na Kilimandżaro wielokrotnie przechodził kryzys, a dzień przed atakiem praktycznie nie spał. - Natomiast gdy osiągnąłem cel, to marzyłem, by zrobić sobie zdjęcie przed tablicą z nazwą góry. Tym bardziej, że znalazłem się na nim w dniu moich 30 urodzin. Lepiej być nie mogło - zapewnił Kacprowski.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

W wyjątkowej ekspedycji biorą udział osoby, które wygrały z białaczką, dawcy szpiku, lekarze oraz wolontariusze. Zorganizowała ją Fundacja Przeciwko Leukemii, a radiowa Jedynka jest jej medialnym patronem.

Wyprawie "Szczyt na szpik" przewodzi alpinista Tomasz Kobielski, a pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która również jest dawczynią szpiku kostnego. Celem ekspedycji, która ma się zakończyć 26 stycznia, było zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

tj/ag

Zobacz więcej na temat: Afryka Kilimandżaro zdrowie

Czytaj także

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 07:00
15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonali białaczkę, teraz chcą wejść na Kilimandżaro. Rusza wyprawa "Szpik na Szczyt”

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 07:01
Sześć osób, które wygrały z białaczką, sześciu dawców szpiku, lekarze i wolontariusze - w sumie 22 osoby. To wyjątkowa wyprawa, która w środę wyrusza na Kilimandżaro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa "Szpik na Szczyt" na ostatniej (i najtrudniejszej) prostej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:22
- Dziś wyruszyliśmy z obozu Karanga, który jest położony na wysokości 3 930 metrów. Grupa jest zwarta, idzie się dobrze. Przed nami atak szczytowy - mówiła w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dach Afryki zdobyty. Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" weszli na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 11:13
W wyjątkowej ekspedycji brały udział osoby, które wygrały z białaczką, dawcy szpiku, lekarze oraz wolontariusze. Zorganizowała ją Fundacja Przeciwko Leukemii, a radiowa Jedynka jest jej medialnym patronem.
rozwiń zwiń