Deweloper ma "wielkie oczy"? Sprawdź przed czym chroni ustawa deweloperska

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 16:00
Zamierzasz kupić mieszkanie albo dom? Przeraża cię procedura zakupu: umowy, księgi wieczyste, wkłady własne, nieuczciwość dewelopera? W radiowej Jedynce adwokat Bartosz Bator radził jak ustrzec się przed utratą zainwestowanych w nieruchomość pieniędzy.
Audio
  • Bartosz Bator, prawnik o ustawie deweloperskiej (Cztery pory roku/ Jedynka)
Deweloper ma wielkie oczy? Sprawdź przed czym chroni ustawa deweloperska
Foto: Glowimages.com

Zakup własnego "kwadratu" często jest dla nas wyzwaniem porównywalnym z nakreśleniem kwadratury koła - niewykonalnym. Droga od pomysłu nabycia wymarzonego "M" do odebrania kluczy bywa długa, kręta i ryzykowna. Nowa ustawa deweloperska wskazuje nam kierunek w jakim powinniśmy podążać.

Krok pierwszy. Sprawdź swojego dewelopera. - Mamy prawo do informacji o jego sytuacji finansowej - mówił Bartosz Bator w "Czterech porach roku" powołując się na ustawę. Radził też, by niezależnie skorzystać z usług firm, które gromadzą dane o kondycji finansowej podmiotów gospodarczych, np. o ich zadłużeniu. Nowe prawo zabezpiecza też zainwestowane już pieniądze. - Deweloper musi dać nam gwarancję bankową i ubezpieczeniową, a wpłacone pieniądze znajdują się na specjalnym rachunku i mogą być wykorzystywane tylko na cele tejże inwestycji - podkreślił.

Sprawdź nasz serwis poświęcony rynkowi nieruchomości >>>

Kiedy już sprawdziłeś "fundamenty" inwestora czas na informacje o nieruchomości. Mamy m.in. prawo uzyskania odpisu księgi wieczystej. Deweloper na nasze życzenie powinien też wydać nam kopię pozwolenia na budowę oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Ponadto ma on obowiązek dołączenia do umowy prospektu informacyjnego. - Tam powinna być zawarta informacja dotycząca inwestycji i konkretnego lokalu - zaznaczył gość radiowej Jedynki.

Krok trzeci to negocjacje. - Nie możemy być przymuszeni do podpisania umowy deweloperskiej. - mówił prawnik. Jeśli zależy nam na jakiejś nieruchomości, wskażmy swoje wątpliwości i postarajmy się znaleźć kompromisowe zapisy. Mecenas radził, by skorzystać z pomocy prawnika, on wskaże ewentualne "pułapki" w dokumencie. Radził też, by dla swojego dobra zapoznać się z zapisami ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. - W artykule dwudziestym drugim jest jasno wypisane, co taka umowa powinna zawierać - mówił.

Jeśli chcesz się dowiedzieć kiedy umowa może zostać zerwana przez nabywcę lub dewelopera posłuchaj całej audycji. Zapraszamy!

Porady prawne w każdą środę w "Czterech porach roku".

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur/asz)

Czytaj także

Masz kredyt w złotych lub we frankach? To będzie dobry rok

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 15:33
Decyzja jest przesądzona - stopy procentowe pozostaną na obecnym, rekordowo niskim poziomie. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp. A co z osobami spłacającymi kredyt we frankach szwajcarskich?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hipoteki: będzie łatwiej o kredyt

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 09:09
Wydłużenie z 25 lat na 30 lat czasu na jaki banki liczą zdolność kredytową klientów nie zadziałało jak czarodziejska różdżka na możliwości kredytowe Polaków, ale oczekiwania dochodowe zauważalnie spadły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MdM: kiedy dopłata się nie opłaca

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 07:03
Okazuje się, że kupno własnego „m” w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych nie zawsze może być najlepszym rozwiązaniem. A to za sprawą narzuconych limitów cen, które nie pozwalają na wybór najlepszej lokalizacji naszego lokum. Stąd czasami lepiej kupić mieszkanie bez dopłaty – na rynku wtórnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP o rynku nieruchomości: ceny mieszkań zaczęły rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:15
W III kw. ubiegłego roku ceny transakcyjne nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się, a największy rynek warszawski odnotował nieznaczny wzrost cen - poinformował w raporcie Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń