Mieszkanie za opiekę na starość? To możliwe, ale ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 18:00
Boisz się, że nikt nie poda ci przysłowiowej szklanki wody, kiedy się zestarzejesz? Możesz kogoś zobowiązać do opieki, w zamian oferując mieszkanie. Ale uważaj, nim spiszesz tzw. umowę dożywotnią sprawdź, jakie ryzyko się z tym wiąże. Gość radiowej Jedynki, prawnik Bartosz Bator, radził, na co należy zwrócić uwagę zrzekając się prawa do lokalu w takiej formie.
Audio
  • Bartosz Bator, prawnik o umowach dożywotnich (Cztery pory roku/Jedynka)
Możesz oddać swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią opiekę, jednak to ryzykowna transakcja
Możesz oddać swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią opiekę, jednak to ryzykowna "transakcja"Foto: Glow Images/East News

"Nigdy w życiu, dziękuję bardzo! Ja sobie opiekę zorganizuję sama" powie pewna siebie sędziwa emerytka. Jednak są seniorzy, którzy nie mają gwarancji, że ktoś się nimi zaopiekuje, kiedy to będzie konieczne. Takie osoby mogą "kupić" sobie dożywotnie wsparcie.

Nim zdecydujemy się oddać mieszkanie w zamian za opiekę, należy być pewnym, że nasz przyszły "anioł stróż” jest godny zaufania. - Trzeba być bardzo ostrożnym. Ponieważ umowa dożywotna jest spisywana w postaci aktu notarialnego i trudno ją potem podważyć - ostrzegał Bartosz Bator. Tym bardziej, że po podpisaniu dokumentu mieszkanie od razu, a nie po naszej śmierci, staje się własnością opiekuna!

Niestety, zdarza się, że osoby, które w taki sposób uzyskały prawo do lokalu, nie wypełniają nałożonego na nich obowiązku. I zamiast podać pomocną dłoń starszej osobie, zaczynają kombinować. W takiej sytuacji możemy starać się o rozwiązanie umowy. Jednak to nie gwarantuje nam przywrócenia prawa do nieruchomości. - W pierwszej kolejności sąd zastanowi się, czy nie zamienić opieki na rentę, czyli  świadczenie pieniężne - ostrzegał gość "Czterech pór roku".

Może się też zdarzyć, że nowy właściciel mieszkania postanowi pozbyć się nieruchomości. - Jeśli w przypadku standardowo skonstruowanej umowy dożywocia wykaże on, że warunki opieki są zapewnione, to wtedy może dojść do sprzedaży - mówił Bator. Dlatego w dokumencie warto umieścić "niestandardowy” zapis o zakazie sprzedaży mieszkania przed śmiercią osoby, którą ma się opiekować nowy właściciel nieruchomości.

Umowa dożywotnia jest transakcją ryzykowną, ale czasem tylko tak możemy sobie zagwarantować spokojną starość. Jednak, aby nasz plan nie zawiódł, przed podpisaniem dokumentu powinniśmy skonsultować się z prawnikiem.

Więcej o umowie dożywotniej dowiesz się wysłuchując całej rozmowy. Zapraszamy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur/ag)

Czytaj także

Chcesz przejść wcześniej na emeryturę? To możliwe, jeśli...

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:00
Sześćdziesięcioletni słuchacz radiowej Jedynki nie chce czekać na wymarzoną emeryturę aż do osiągnięcia wieku emerytalnego - w jego wypadku 66 lat i 9 miesięcy - co nastąpi w 2019 roku. W liście do Janusza Weissa pyta czy zmiana płci pozwoliłaby mu na wcześniejszy odpoczynek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renta dożywotnia za mieszkanie: rząd wzmocni seniora

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 17:28
Renta dożywotnia ma zapewnić dodatkowe dochody seniorom, w zamian za prawo do lokalu mieszkalnego. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało wzmocnienie praw świadczeniobiorców - seniorów i zawarcie tego w odrębnej ustawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwrócona hipoteka wreszcie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 07:21
Dodatkowe pieniądze na starość w zamian za prawo do mieszkania? Taki produkt jest już od kilku lat oferowany przez prywatne firmy. Banki nie mogą go wprowadzić. Bo wciąż brakuje przepisów.
rozwiń zwiń