Mistrz kulinarny zdradza sposób na dobre pączki

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 14:14
W powszechnej opinii pączki, podobnie jak faworki, muszą być smażone na smalcu. Konrad Birek, szef kuchni restauracji "Sowa i Przyjaciele" zdradza, jak zrobić dobre pączki.
Audio
  • Konrad Birek o tajemnicy dobrych pączków (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Małgorzata Raducha radzi, jak przygotować dobre pączki smażone na smalcu (Sygnały dnia/Jedynka)
Pączki z nadzieniem z róży
Pączki z nadzieniem z różyFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że smalec nie jest wcale konieczny. W zakładach gastronomicznych, gdzie przygotowuje się pączki na masową skalę, odchodzi się od smalcu na rzecz innych rodzajów tłuszczu. - Smalec nie jest do końca zdrowy, są inne temperatury palenia, inne zapachy - wyjaśnia szef kuchni w "Czterech porach roku". Obecnie stosuje się olej rzepakowy, choć może on wpłynąć na smak pączka. Generalnie stosuje się oleje rafinowane bez zapachu, a pączek smaży się w temperaturze 180 stopni.
Nadzienie może być dosłownie z każdej konfitury. - Ograniczeniem jest nasza wyobraźnia - mówi Konrad Birek. Najbardziej popularny wkład jest z płatków róży, ale mogą być inne - śliwkowy, z masą budyniową, a nawet z makiem.
Kiedyś pączki robiono z ciasta chlebowego na słono, a do pączka dodawano mięso i słoninę. Dopiero z biegiem lat zaczęto pączka dosładzać.
Pączek bohaterem dnia >>>

Mało kto wie, że konfiturę do pączka dodaje się specjalną strzykawką dopiero po jego usmażeniu.

Jak robiono kiedyś pączki, dlaczego dodawano do nich mięso, czym różni się pączek z cukierni od pączka z supermarketu, jak długo pączek zachowuje świeżość i jak go przechowywać.

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.
(ag, pg)

Konrad
Konrad Birek (P) i Roman Czejarek (L) z pączkami
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzyb trujący zawsze pozostanie trujący

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 17:52
Rokrocznie słyszymy o przypadkach zatruć po zjedzeniu świeżych, dopiero co zebranych grzybów. Nic nie słychać natomiast o zatruciach spowodowanych zjedzeniem grzybów suszonych, choć nie można wykluczyć, że w całej ich masie także grzyby trujące trafiają do suszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krem z malinówki i krem brulee wspaniałe na karnawał

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 14:44
Mamy środek karnawału, więc warto mieć w rękawie asa, żeby czymś zaskoczyć gości na karnawałowym spotkaniu. Mistrz kucharski zdradza w Annie Popek przepisy na dwa proste, ale - jak zapewnia - przepyszne desery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzmy to, na co jest sezon

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 22:00
Kupując zimą nowalijki trzeba mieć świadomość, że pochodzą z produkcji szklarniowej i ich wartość odżywcza jest taka sobie. Anna Popek zachęca, by - przykładem naszych przodków - jeść produkty, które są w danej chwili świeże. Na przykład zrobić zupę z dyni i gruszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak się czujemy, jak jemy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 15:07
Profesor Agnieszka Wierzbicka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opowie o największym projekcie naukowym realizowanym w Polsce w zakresie żywności.
rozwiń zwiń