Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu: nie daj się ogłuszyć

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 13:36
- Cała populacja ludzka jest poddawana różnym hałasom, to są koszty rozwoju cywilizacji, które ponosimy. Powinniśmy o tym mówić, żeby unikać problemów ze słuchem - powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Audio
  • Prof. Henryk Skarżyński o tym jak powinniśmy dbać o uszy i co negatywnie wpływa na jakość naszego słyszenia (Cztery pory roku/Jedynka)
Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu: nie daj się ogłuszyć
Foto: Glow Images/East News

- Każdy z nas jest na szczęśindywidualnie predestynowany do tego, jak odbierać głośne dźwięki. Gdyby tak nie było, moglibyśmy powiedzieć, że do 60-70 decybeli wszystko ma być wyciszone, bo inaczej pojawi się upośledzenie słuchu. Jedna osoba znosi głośne dźwięki, a inna nie - podkreślił gość "Czterech pór roku".

Głośna muzyka, szkodliwy hałas w szkole czy pracy wpływa na problemy ze słuchem. - Hałas na przerwie w szkole na poziomie powyżej 90 decybeli nie jest rzadkością. Po takim obciążeniu ucha wewnętrznego przez kilkanaście, dziecko może dochodzić do siebie przez następne 40 minut - powiedział prof. Skarżyński.

Ale dźwięki lasu z pewnością nie szkodzą - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Prof. Skarzyński zwrócił uwagę na szumy uszne, które pojawiają się u coraz większej grupy osób. - Początkowo przemijające, później stałe, są pierwsza oznaką, że ze słuchem młodych ludzi dzieje się coś niedobrego. - Szum może także towarzyszyć zmianom zapalno-wysiękowym w uchu środkowym po przebytych chorobach - podkreślił.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Do czego prowadzi ich zaniedbanie? Dlaczego słuchawki douszne są szczególnie szkodliwe? Kiedy trzeba pomyśleć o aparacie słuchowym? Do czego prowadzą nieleczone Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

3 marca z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. W skali globu 5 procent, czyli około 360 milionów ludzi cierpi na poważne zaburzenia słuchu. Wśród przyczyn WHO wymienia też zbyt głośną muzykę czy szkodliwy hałas w pracy. Problemy mogą pojawić się także we wczesnym dzieciństwie jako skutek chorób takich jak świnka, odra czy zapalenie opon mózgowych.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(to/asz)

Zobacz więcej na temat: hałas NAUKA zdrowie

Czytaj także

Prof. Skarżyński: realizacja rzeczy niewyobrażalnych przynosi największe efekty

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 08:55
- W 1992 roku przeprowadziliśmy pierwszą operację przywrócenia osoby niesłyszącej do świata dźwięku. Wykorzystaliśmy tę szansę skutecznie tworząc coś, choć startowaliśmy z naszym programem 20 lat za najlepszymi - powiedział prof. Henryk Skarżyński, szef Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Placówka obchodzi 20-lecie istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze uszy w dobrych rękach. Polska liderem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 18:03
Już nie tylko pierwsze wszczepienia implantów ślimakowych i unikalne w skali międzynarodowej Światowe Centrum Słuchu. - Dziś przedmiotem naszego zainteresowania jest też telemedycyna. Dzięki temu powstała pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii - powiedział w Jedynce prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej niż co trzeci Polak niedosłyszy. Jest na to prosty sposób

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 11:44
Kiedy ktoś zaczyna siadać bliżej przed telewizorem, prosi, aby powtórzyć to, co do niego się mówiło, albo dopytuje się, co ktoś powiedział, to może być pierwszy sygnał, że z jego słuchem jest źle. W "Czterech porach roku" mówimy jak pomóc w danej sytuacji.
rozwiń zwiń