Masz pomysł na wyprawę? Oni znajdą dla ciebie pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 05:48
- Chcemy pomagać ludziom w spełnianiu marzeń i przez czyny pielęgnować pamięć o Piotrku - opowiada Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału Piotra Morawskiego "Miej odwagę". Inicjatywa wspiera finansowo podróżnicze projekty młodych ludzi.
Audio
  • Jak wejść na dach świata i ocalić od zapomnienia? (Cztery pory roku/ Jedynka)
Zwycięzcy III Edycji Memoriału
Zwycięzcy III Edycji MemoriałuFoto: mat. pras.

Piotr Morawski , który był młodym i zdolnym naukowcem, zdobył sześć ośmiotysięczników. W ciągu lat siedmiu lat był na dziesięciu wyprawach w Himalajach i Karakorum. Choć ogromnie dbał o bezpieczeństwo, podczas wyprawy w 2009 roku wpadł w szczelinę lodowcową i zmarł. Miał 32 lata.
- Jako jego żona miałam potrzebę ocalić od zapomnienia to, jakim był człowiekiem. Zrobiłam wiele, bo pojechałam do Nepalu, wystawiłam mu tam grób, przygotowałam tablicę pamiątkową w Warszawie i Tatrach, wydałam książkę. Ale w pewnym momencie pomyślałam, że trzeba zrobić coś, co będzie trwało dłużej niż książki czy pomniki i co będzie żywe - opowiada Olga Morawska , pomysłodawczyni i autorka Memoriału Piotra Morawskiego "Miej odwagę" .

Dach Afryki zdobyty. Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" weszli na Kilimandżaro >>>
Jak wyjaśnia w "Czterech porach roku" dla Piotra Morawskiego najtrudniejsze było szukanie pieniędzy na podróże, na realizowanie i spełnianie siebie. - Ciężko jest opowiedzieć o Memoriale, ale idea jest taka, by ocalić pamięć o Piotrku poprzez czyny, by marzenia były realizowane, by dać ludziom możliwości. Oni mają pomysły, a my dla nich szukamy pieniędzy i sponsorów - mówi Olga Morawska.

Zwycięzcy
Zwycięzcy III Edycji Memoriału/ fot. mat. pras.

Początkujący podróżnicy i sportowcy zgłaszają swoje propozycje wypraw, a Memoriał Piotra Morawskiego "Miej odwagę” pomaga je realizować. - Osoby z wielkimi nazwiskami są w stanie same sobie pomóc, a my chcemy wesprzeć tych, którzy są na początku drogi. Żeby za sprawą odwagi, bezkompromisowości pokazali, że walczą o swoje - opowiada Morawska. Jak dodaje, w ten sposób chce pielęgnować pamięć o mężu i tak właśnie chce go pokazywać.

Inicjatywa ta nie jest nowa - w tym roku odbywa się jej czwarta edycja. 13 marca poznamy tegorocznego zwycięzcę.

Rozmowy z ludźmi kultury na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

To działa, ale jak? Jakie trzeba spełnić warunki? Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.

Czytaj więcej o projekcie >>>

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!


(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Mount Everest i z powrotem. Walka trwa do końca

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 11:58
- Najtrudniejszy był moment rozstania z mężem na lotnisku. Obydwoje mieliśmy świadomość, że nie jest pewne czy jeszcze się spotkamy - przyznała w Jedynce Monika Witkowska, która w tym roku zdobyła Górę Gór, Mount Everest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpik na Szczyt - wyprawa na Kilimandżaro to była "pestka"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 16:55
Chcieli udowodnić, że ludzie po przeszczepie szpiku kostnego mogą normalnie funkcjonować i narazić się na wysiłek fizyczny tak, jak osoby zdrowe. Dlatego postanowili zdobyć najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. I zdobyli. W "Czterech porach roku" podsumowaliśmy wyprawę, której patronowała radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W drodze na Mount Everest: tam każdy idzie sam

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 14:16
- W górach wysokich, o ile nie ma konieczności powiązania liną, każdy idzie swoim tempem i każdy musi być odpowiedzialny za siebie. Ja byłam przygotowana psychicznie, że nikt mi nie pomoże - mówiła w radiowej Jedynce Monika Witkowska, podróżniczka, zdobywczyni Mount Everestu.
rozwiń zwiń