Oczy zwierciadłem duszy i zdrowia. Szkła z bazaru im nie służą

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 14:03
Podobnie jak burza elektromagnetyczna, sztuczne oświetlenie, klimatyzacja i kurz oraz przymusowe skupianie wzroku na pewną odległość.
Audio
Oczy zwierciadłem duszy i zdrowia. Szkła z bazaru im nie służą
Foto: Glow Images/East News

Niepokojącym dla nas sygnałem powinno być to, że czujemy, że je mamy. - Zdrowe oczy nie dają żadnych objawów, po prostu są. Nie bolą, nie zwracają na siebie uwagi, nie musimy ich przecierać, widzimy dobrze, obraz jest ostry - mówi okulistka Bożena Grechuta. Lekarka poleca, by po 40 roku życia przynajmniej co 12 miesięcy profilaktycznie odwiedzać okulistę i kontrolować wzrok.
Czy istnieją domowe sposoby na sprawdzenie kondycji naszego wzroku? - Warto raz zasłonić jedno, a raz drugie oko i popatrzeć z tego samego miejsca na np. tarczę zegara. Jeśli widzę tak samo i nic się nie rozmazuje, to znaczy, że oczy są zdrowe - zachęca okulistka. Bez tego ćwiczenia możemy nawet nie wiedzieć, że w jednym oku jest wada, bo dominujący jest obraz z lepszego oka.
Najbardziej negatywny wpływ na oczy mają: stresujący tryb życia, zaburzenia układu pokarmowego, stany alergiczne, obciążenie wątroby. - Często powtarzam, że oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale i zdrowia - podkreśla okulistka w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Lekarz wyjaśnia, że praca przy komputerze i innych urządzeniach, a także przy sztucznym świetle nie wpływa dobrze na wzrok, dlatego warto pamiętać o nawilżaniu pomieszczeń, w których pracujemy. Jest to również istotne w przypadku kierowców, którzy nie powinni zapominać o stosowaniu kropli nawilżających. - Oczy trzeba co jakiś czas przepłukać solą fizjologiczną, a potem dać krople nawilżające, najlepiej wysokiej jakości bez konserwantów - zachęca Bożena Grechuta.
Jak na oczy wpływa czytanie tekstów w komputerze, smartfonie, notebooku? Czym grozi korzystanie z gotowych okularów kupowanych np. w drogeriach i na bazarach, a nie przepisanych przez okulistę po uprzednim badaniu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!
sm/tj

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia medycyna zdrowie

Czytaj także

Zadają sobie ból, by odczuć ulgę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 16:20
Czym jest autoagresja? Co o niej wiemy? Czym różni się zachowanie autoagresywne od autodestrukcyjnego? 1 marca obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autoagresji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prostata - męski wstydliwy problem

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 20:15
Musisz w nocy wstawać do toalety, masz wrażenie, że chce ci się siku, a potem oddajesz kilka kropel, albo masz zatrzymanie moczu? Być może też zauważyłeś u siebie spadek libido? Jeśli tak, jest duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na przerost prostaty i powinieneś pójść do lekarza.
rozwiń zwiń