Krajowy Rejestr Długów - jesteś pewien, że cię w nim nie ma?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 15:00
Dwustuzłotowy zaległy rachunek za telefon powodem do wpisania na listę KRD? Tak, jeśli zbyt długo zwlekamy z wpłatą. Gość radiowej Jedynki Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów tłumaczył, jak można trafić na "czarną listę".
Audio
  • Gość Jedynki o zasadach działania Krajowego Rejestru Długów (Cztery pory roku/Jedynka)
Nie tracisz praw nawet, gdy komornik wejdzie na twoje konto
Nie tracisz praw nawet, gdy komornik wejdzie na twoje kontoFoto: Glow Images/East News

"Za 200 złotych!?" - zaprotestuje amator długich rozmów telefonicznych. Niestety, już od tak niskiej kwoty zadłużenia, możliwe jest zgłoszenie konsumenta do KRD. - Dla przedsiębiorcy minimalny próg to 500 PLN - mówił Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów. Zanim jednak wierzyciel dokona zgłoszenia, powinien poinformować dłużnika o takim zamiarze wysyłając do niego list polecony.

"Ufff, nie odbieram poczty od miesięcy" - powie kolekcjoner awizów. Takie działanie też na nic się nie zda. Wystarczy, że list został wysłany. Jeśli świadomie lub nieświadomie przeoczyliśmy korespondencję, sami możemy sprawdzić, czy już znajdujemy się na liście KRD. - Najprościej można skorzystać z tzw. Serwisu Ochrony Konsumenta, wystarczy wejść na stronę konsument.krd.pl, założyć konto i sprawdzić informacje o sobie - radził gość "Czterech pór roku". Te same dane uzyskamy udając się osobiście do urzędu.

"Moich danych tam nie ma, bo nie otrzymałem sądowego nakazu zapłaty" - będzie się upierał posiadacz zadłużenia. Niestety i tym razem nie mając racji. Wystarczy, że konsument zalega 60 dni z płatnością za fakturę.

Adam Łącki wyjaśnił, że orzeczenie sądowe jest konieczne w sytuacji, gdy np. pożyczyliśmy - jako osoba fizyczna - pieniądze sąsiadowi, który nie chce nam ich oddać. Jeśli sąd nakazał zwrot długu, wtedy możemy taką osobę zgłosić do KRD.

"No dobrze, zalegam..." - przyzna w końcu dłużnik. "I co teraz, naślą na mnie windykatorów?". - Krajowy Rejestr Długów nie zajmuje się windykacją, tylko zbieraniem danych - mówił gość Jedynki. Ale obecność na takiej liście może przysporzyć nam wielu kłopotów. - Jest utrudniony dostęp do kredytów, pożyczek, kupna telefonu komórkowego w abonamencie czy w dostępie do szerokopasmowego internetu - wyliczał.

"To jaki był ten adres strony internetowej? Chyba muszę sprawdzić, czy mnie tam nie wpisali...".

Podpowiadamy raz jeszcze - konsument.krd.pl. Warto też wysłuchać całej rozmowy, a w niej więcej informacji na temat działania Krajowego Rejestru Długów.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur/asz)

Czytaj także

Masz problem ze spłatą kredytu? Nie chowaj głowy w piasek!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 20:53
- Banki to instytucje, które żyją z udzielania kredytów, więc klient otwarty na propozycje restrukturyzacji jego kredytu to klient, z którym chcemy rozmawiać - powiedział dr Przemysław Barbrich. Także rzecznicy konsumentów podkreślają, że unikanie konfrontacji z problemem, to najgorsze rozwiązanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz dofinansowanie? Pozbądź się gotówki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:09
Pewien absurd formalny zgłosiła radiowej Jedynce słuchaczka, która zdecydowała się zainstalować pompę ciepła w budynku mieszkalnym. Do takiej inwestycji przysługuje dofinansowanie. Ale...
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-sądowy bat na dłużników, czyli tanie pozywanie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 18:18
Kontrahent zalega z płatnościami za faktury? Masz niezbite dowody na to, że twój sąsiad pożyczyło od ciebie pieniądze, a teraz miga się z ich zwrotem? Złóż pozew w e-sądzie. W radiowej Jedynce prawnik Bartosz Bator tłumaczył jak odzyskać należność przy pomocy elektronicznego sądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy i dlaczego warto sporządzić testament?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 12:30
Po co spisywać testament, skoro istnieje dziedziczenie ustawowe? Czy ma to jakiś sens? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z prawnikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożyczki w 15 minut od kulis. Szybko, łatwo i... ryzykownie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 03:17
Czy w Polsce nawet pies może wziąć pożyczkę? Publicysta "Gazety Wyborczej" Maciej Samcik przyznaje, że jedyną przeszkodą w przypadku czworonoga jest to, że nie ma on... numeru PESEL. Jakie ryzyko ponosimy korzystając z parabanków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynajmujesz mieszkanie? Te porady są dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 13:00
Często zdarza się, że obie strony, czyli ci, którzy wynajmują mieszkanie i ich właściciele, nie znają swoich uprawnień. W cyklu porad prawnych w "Czterech porach roku" mecenas Bartosz Bator radzi, na co uważać przy wynajmowaniu lokum.
rozwiń zwiń