Spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 15:55
Wydawać by się mogło, że jeśli coś jest nasze to możemy z tym zrobić, co chcemy. Ta zasada nie musi jednak obowiązywać jeśli chodzi o sprawy mieszkaniowe. O różnicach między lokatorskim i własnościowym prawem do lokalu w "Czterech porach roku" mówi prawnik Bartosz Bator.
Audio
  • Porady prawne - spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu (Cztery pory roku/Jedynka)
Spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu
Foto: Glow Images/East News

Zarówno w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jak też w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie można mówić o klasycznym prawie własności. Najlepiej to widać, kiedy ktoś chce przekazać prawa do lokalu innej osobie. - W przypadku lokatorskiego prawa, taki lokal nie może być przedmiotem umowy dożywocia, czyli przekazania mieszkania za dożywotnią opiekę - uprzedza mecenas Bartosz Bator.

Mecenas
Mecenas Bartosz Bator

Gość radiowej Jedynki przyznaje, że spółdzielcze prawa do lokalu to jeszcze relikt PRL, zwłaszcza w przypadku mieszkań lokatorskich. To rodzaj najmu, obwarowanego różnymi zabezpieczeniami przed wyrzuceniem z takiego mieszkania. Bo właścicielem takiego mieszkania jest spółdzielnia. - Nie możemy takiego lokalu zbyć, nikt nie może po nas takiego lokalu odziedziczyć - wyjaśnia. Choć, jeśli ktoś ma długi, to takie mieszkanie nie może być przedmiotem egzekucji komorniczej. Ale już mieszkanie własnościowe komornik może zająć.
Lokatorskiego mieszkania nie można dziedziczyć. Dziedziczy się jedynie wkład, który jest ułamkiem wartości takiego lokalu. - Ustawa zezwala osobom bliskim, aby wystąpiły do spółdzielni z wnioskiem o przyjęcie je w poczet członków - mówi prawnik. Problem w tym, że ustawa nie określa, kto jest osobą bliską, więc kategoria jest pojemna. Jeżeli zgłosi się klika osób, to robi się kłopot. Zwłaszcza, że członkostwo w spółdzielni przysługuje tylko jednej osobie. Wyjątkiem są małżeństwa.
Co robić, jeśli ktoś będzie chciał zamienić lokatorskie prawo do lokalu na własnościowe? Jakie są warunki wykupu i jakie płyną z tego korzyści? Czy mieszkanie własnościowe może być dziedziczone?
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(ag/tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polsko-niemieckie pogranicze - jak się mieszka u sąsiadów?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 03:40
Czy Polacy, którzy chętnie kupują mieszkania we wschodnich Niemczech, są mile widziani? Atrakcyjne ceny nieruchomości przyciągają wielu, jednak jaką za to trzeba zapłacić cenę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynajmujesz mieszkanie? Te porady są dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 13:00
Często zdarza się, że obie strony, czyli ci, którzy wynajmują mieszkanie i ich właściciele, nie znają swoich uprawnień. W cyklu porad prawnych w "Czterech porach roku" mecenas Bartosz Bator radzi, na co uważać przy wynajmowaniu lokum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynajem lub kupno mieszkania: oto lista oszustw

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:41
Chcesz kupić lub wynająć mieszkanie? Najpierw zapoznaj się z listą oszustw, na które możesz się natknąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branży budowlanej zaświeci słońce? Dobre prognozy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 20:26
Sytuacja branży budowlanej wreszcie ma się poprawić. Mają temu sprzyjać nowe inwestycje finansowane z unijnego budżetu. Tymczasem przedstawiciele branży powołali do życia Unię Rynku Budowlano-Inwestycyjnego.
rozwiń zwiń