X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak skutecznie sprawdzić czy dziecko nie urodzi się z wadą genetyczną?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 16:30
- Wydaje mi się, że lekarze lubią nam wmawiać, że wszystko będzie dobrze. Przez ten mit czujność tracą zarówno mamy, jak i lekarze, którzy nie wykonują wszystkich badań, które mogliby wykonać - mówiła w Jedynce Aleksandra Więcka, dziennikarka i matka dziecka z zespołem Downa.
Audio
  • Skuteczność badań prenatalnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak skutecznie sprawdzić czy dziecko nie urodzi się z wadą genetyczną?
Foto: Glow Images/East News

Standardowo między 11. a 14. tygodniem ciąży wykonuje się badanie USG, podczas którego sprawdza się dwa markery: przezierność karkową i wykształcenie kości nosowej. U Aleksandry Więckiej nie wykazało ono żadnych nieprawidłowości. – Te dwa markery to za mało. Tak naprawdę na świecie uważa się, że te markery są już niemiarodajne albo powinno badać się ich więcej. Samych markerów, które powinno się zbadać, by sprawdzić, czy dziecko nie ma zespołu Downa jest kilkanaście - podkreślała w "Czterech porach roku" dziennikarka.

Aleksandra Więcka przyznała, że prowadzący ją lekarz nie zlecił przeprowadzenia testu PAPP-A. Jak wyjaśniła, jest to równoczesne wykonanie USG i analizy biochemicznej krwi, co pozwala oszacować ryzyko urodzenia dziecka z jedną z trzech głównych wad genetycznych: zespołem Downa, zespołem Edwardsa i zespołem Pataua.

W Polsce rodzi się rocznie kilka tysięcy dzieci z wadami genetycznymi. Zdaniem prof. Marii Sąsiadek, stosowane u nas, jako standardowa metoda diagnostyczna, badanie cytogenetyczne jest zbyt powierzchowne, by dać gwarancję wykrycia wady genetycznej u nienarodzonego jeszcze dziecka. - To badanie pozwala zbadać struktury zwane chromosomami, których jest 46. Pomiędzy nie podzielonych jest kilka tysięcy genów. Badając poszczególne chromosomy nie potrafimy wydzielić w obrębie tej struktury większej liczby genów - tłumaczyła genetyczka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Rozmawiał Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

pg/tj

Komentarze1
aby dodać komentarz
Piwosz2014-04-09 20:51 Zgłoś
Państwo Profesorowie - Błagam Was nie wspierajcie swoim nazwiskiem reklam firm farmaceutycznych w ramach programu Czterech Pór Roku.

Czytaj także

Kobiety ciężarne bez specjalnych przywilejów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 17:49
Kiedyś, szczególnie w sklepach, wisiały tabliczki informujące, że kobiety w ciąży i z dzieckiem na ręku są obsługiwane poza kolejnością. Ale takie tabliczki poznikały. Janusz Weiss sprawdza, gdzie i jakie przywileje mają kobiety w ciąży lub z małymi dziećmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ginekolog: cięcie cesarskie nie jest złotym środkiem

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 11:42
Co lepsze - poród naturalny, czy cesarskie cięcie? Miedzy innymi na to pytanie starali się odpowiedzieć ginekolodzy z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krzysztof Czajkowski i prof. Mirosław Wielgoś, goście "Debaty medycznej” w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastoletnie matki - problem czy wyzwanie?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:07
- W pewnym sensie nie wiadomo kim nastoletnia mama jest. Jest matką biologiczną, ale według prawa nawet nie opiekunką. Do 18. roku życia nie ma praw rodzicielskich, co skutkuje różnego rodzaju problemami w urzędach i sądach - powiedziała w Jedynce Sylwia Chutnik - pisarka, prezeska Fundacji Mama.
rozwiń zwiń