X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Windowsa XP już nie zaktualizujesz. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 10:24
- Windows XP był z nami bardzo długo, prawie 13 lat. Zazwyczaj Microsoft zamyka system po 10 latach. W końcu się zdecydowali, żeby wyłączyć aktualizacje do tego systemu - mówił w Jedynce Kuba Marcinowicz, dziennikarz radiowej Czwórki.
Audio
  • Kuba Marcinowicz o zamknięciu przez Microsoft systemu operacyjnego Windows XP (Cztery pory roku/Jedynka)
Windowsa XP już nie zaktualizujesz. Co teraz?
Foto: Glow Images/ East News

Od 8 kwietnia użytkownicy systemu operacyjnego Windows XP włączając komputery, widzą komunikat: "System nie ma już wsparcia producenta". Oznacza to tyle, że nie powstają już aktualizacje do niego. - Zawsze wszystkie nowe technologie są nowe tylko do pewnego momentu. Potem się starzeją i trzeba je zastąpić czymś nowym. Nawet jeśli ta nowa, rewelacyjna technologia się nie sprzedaje, to trzeba zrobić tak, żeby się sprzedawała - tłumaczył w "Czterech porach roku" Kuba Marcinowicz.

Dziennikarz radiowej Czwórki podkreślał, że brak aktualizacji do systemu operacyjnego może wywoływać pewne obawy. - Te wszystkie dziury, które się w nim pojawią, nie będą już łatane. Jeśli wykryją je cyberprzestępcy, to będą zacierać ręce z radości, bo da im to możliwość, żeby wejść do naszego komputera, poznać różne hasła czy sprawdzić naszą pocztę - ostrzegał gość Jedynki.

Zdaniem Kuby Marcinowicza aktualizacja z Windowsa XP do systemu operacyjnego Windows 7 czy Windows 8 może okazać się niemożliwa z powodu zbyt słabych parametrów technicznych używanego komputera. - To niewidzialna ręka rynku. Podświadomie zostaliśmy zaciągnięci do sklepów i musimy kupić sobie nowe komputery - wyjaśnił ekspert.

Tym, którzy niekoniecznie chcieliby wymieniać komputer, Kuba Marcinowicz radził zainstalowanie systemu Linux. - Kiedyś kojarzył się on z dużym poziomem zaawansowania w dziedzinie informatyki. Dziś już każdy może z niego spokojnie korzystać, nie trzeba być programistą, a do tego jest darmowy - przekonywał dziennikarz.

Użytkownicy, którzy zamierzają pozostać przy Windowsie XP, powinni zadbać o aktualne wersje oprogramowania antywirusowego. Sam Microsoft zapowiedział, że darmowy antywirus do Windowsa XP będzie aktualizowany do 2015 roku.

Rozmawiał Roman Czejarek.

pg / ac

Zobacz więcej na temat: komputer windows windows xp
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz lepsze czasy dla polskich producentów oprogramowania

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 21:07
Ubiegły rok przyniósł rekordowe przychody producentom oprogramowania na globalnym rynku. Zwiększyli oni zyski aż o 20 miliardów dolarów i tym samym przychody rynku w 2013 roku wyniósły 407 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Microsoft wycofuje wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 14:04
Według specjalistów, użytkownicy Windows XP powinni teraz zainstalować nowocześniejszy system.
rozwiń zwiń