Windowsa XP już nie zaktualizujesz. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 10:24
- Windows XP był z nami bardzo długo, prawie 13 lat. Zazwyczaj Microsoft zamyka system po 10 latach. W końcu się zdecydowali, żeby wyłączyć aktualizacje do tego systemu - mówił w Jedynce Kuba Marcinowicz, dziennikarz radiowej Czwórki.
Audio
  • Kuba Marcinowicz o zamknięciu przez Microsoft systemu operacyjnego Windows XP (Cztery pory roku/Jedynka)
Windowsa XP już nie zaktualizujesz. Co teraz?
Foto: Glow Images/ East News

Od 8 kwietnia użytkownicy systemu operacyjnego Windows XP włączając komputery, widzą komunikat: "System nie ma już wsparcia producenta". Oznacza to tyle, że nie powstają już aktualizacje do niego. - Zawsze wszystkie nowe technologie są nowe tylko do pewnego momentu. Potem się starzeją i trzeba je zastąpić czymś nowym. Nawet jeśli ta nowa, rewelacyjna technologia się nie sprzedaje, to trzeba zrobić tak, żeby się sprzedawała - tłumaczył w "Czterech porach roku" Kuba Marcinowicz.

Dziennikarz radiowej Czwórki podkreślał, że brak aktualizacji do systemu operacyjnego może wywoływać pewne obawy. - Te wszystkie dziury, które się w nim pojawią, nie będą już łatane. Jeśli wykryją je cyberprzestępcy, to będą zacierać ręce z radości, bo da im to możliwość, żeby wejść do naszego komputera, poznać różne hasła czy sprawdzić naszą pocztę - ostrzegał gość Jedynki.

Zdaniem Kuby Marcinowicza aktualizacja z Windowsa XP do systemu operacyjnego Windows 7 czy Windows 8 może okazać się niemożliwa z powodu zbyt słabych parametrów technicznych używanego komputera. - To niewidzialna ręka rynku. Podświadomie zostaliśmy zaciągnięci do sklepów i musimy kupić sobie nowe komputery - wyjaśnił ekspert.

Tym, którzy niekoniecznie chcieliby wymieniać komputer, Kuba Marcinowicz radził zainstalowanie systemu Linux. - Kiedyś kojarzył się on z dużym poziomem zaawansowania w dziedzinie informatyki. Dziś już każdy może z niego spokojnie korzystać, nie trzeba być programistą, a do tego jest darmowy - przekonywał dziennikarz.

Użytkownicy, którzy zamierzają pozostać przy Windowsie XP, powinni zadbać o aktualne wersje oprogramowania antywirusowego. Sam Microsoft zapowiedział, że darmowy antywirus do Windowsa XP będzie aktualizowany do 2015 roku.

Rozmawiał Roman Czejarek.

pg / ac

Zobacz więcej na temat: komputer windows windows xp
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz lepsze czasy dla polskich producentów oprogramowania

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 21:07
Ubiegły rok przyniósł rekordowe przychody producentom oprogramowania na globalnym rynku. Zwiększyli oni zyski aż o 20 miliardów dolarów i tym samym przychody rynku w 2013 roku wyniósły 407 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Microsoft wycofuje wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 14:04
Według specjalistów, użytkownicy Windows XP powinni teraz zainstalować nowocześniejszy system.
rozwiń zwiń