Kryzys w związku? Na pewno razem nie gotowali

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:07
- Z moich obserwacji terapeutycznych wynika, że wśród par, które są w solidnym kryzysie, dominują takie, które nigdy wspólnie nie gotują, nie mają też wspólnych pieniędzy i wspólnych marzeń - mówił w Jedynce terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski.
Audio
  • Andrzej Komorowski o terapeutycznym działaniu czasu spędzonego wspólnie przy gotowaniu i posiłkach (Cztery pory roku/Jedynka)
Kryzys w związku? Na pewno razem nie gotowali
Foto: East News/Glow Images

Gość "Czterech pór roku" przypomniał tradycję wspólnego malowania pisanek, która dziś niestety już zanika. Wokół stołu skupiało się kilka pokoleń danej rodziny, ludzie byli razem. Dziś zdarza się to w nielicznych domach, ale Andrzej Komorowski w popularności programów kulinarnych widzi szansę na odnowę kuchennej wspólnoty.

- Programy o gotowaniu popularne są na całym świecie. One odpowiedziały na zapotrzebowanie ze strony ludzie, nie zostały wykreowane przez media - podkreślił. Terapeuta rodzinny dodał, że mamy potrzebę wspólnego biesiadowania, a gdy tego zabraknie, gubimy bliskość. Mądrość ta znalazła zastosowanie nawet w sztuce flirtu, o czym świadczy powiedzenie "przez żołądek do serca".

Fot.
Fot. East News/Glow Images

Wspólne gotowanie, rozmawianie przy gotowaniu i jedzeniu, są doskonała okazją, by omówić sprawy domowe, wyjaśnić nieporozumienia albo po prostu ze sobą pobyć. Terapeuta poleca zarówno kucharzenie w domu, jak i wspólne wyjścia. - Trzeba zapraszać przyjaciół, wspólnie gotować, ale także wpadać do małej restauracyjki, wypijać swój kieliszek wina, rozmawiać przyjaźnie z tym samym barmanem. A czasem też zaprosić ją lub jego na kolację - zachęcał.

Co stoi na przeszkodzie do realizowania kulinarnej wspólnoty i czy nie są to tylko wymówki? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy! A tym, którzy już wspólnie gotują, polecamy sobotnią audycję kulinarną Anny Popek - "Smaki zdrowia", na antenie Jedynki ok. godz. 13.40.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz, pg)

Czytaj także

Agnieszki Kręglickiej pomysł na grilla: ziemniaki i buraki

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 09:36
- Wchodzimy w ten moment roku, kiedy na targach warzywnych jest najwspanialej. I wszystkie warzywa tam dostępne praktycznie możemy grillować – mówiła w Jedynce Agnieszka Kręglicka, restauratorka i krytyk kulinarny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna, zielona, sypana, w torebkach? Wszystko o herbacie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:08
Najbardziej szlachetną jest herbata biała. Nazywana jest też eliksirem młodości. Ma największą ilość antyoksydantów, które wpływają na stan skóry. Równie zdrowa jest herbata zielona. Najmniej właściwości ma herbata czarna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokalistka Bisquit prezentuje muzyczno-kulinarną podróż "Appetit"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 22:05
"Francja", "Włochy", "Hiszpania" i "Polska" to pierwszą część serii, jaką przygotowała Joanna Chacińska. Muzyka mało znanych artystów z danego kraju uzupełniona przepisami na lokalne dania to doskonały zestaw na jesienne i zimowe wieczory. Życzymy smacznego!
rozwiń zwiń

Czytaj także

W królestwie serów: oto naturalne pigułki żywieniowe

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 15:09
- Serów na rynku jest tak dużo, że warto szukać i znaleźć taki, który nam smakuje oraz - co ważne - nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie - poleca dr Andrzej Janicki. W Jedynce wyjaśniał jak powstają sery, jaką mają wartość odżywczą oraz skąd się biorą w nich dziury...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz jeść zdrowo i nowocześnie? Sięgnij po ryby

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 17:57
- Dorsze i śledzie to jedne z najzdrowszych ryb, o tej porze roku bardzo wskazane - zalecił szef kuchni Jarek Uściński i podał słuchaczom Jedynki przepis na pyszne danie.
rozwiń zwiń