Kamera w aucie może uchronić przed mandatem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 14:14
- To doskonałe antidotum na sytuację, w której trudno jest nam udowodnić, jak naprawdę było, szczególnie, gdy to my wjeżdżamy w tył innego auta. Niemal zawsze, z założenia, jest to nasza wina. Dzięki zapisowi wideo możemy potwierdzić naszą wersję zdarzeń - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
Audio
  • Bartosz Bator o odpowiedzialności uczestników ruchu drogowego, rozstrzyganiu winy przez sąd i przydatności kamer montowanych w autach (Cztery pory roku/Jedynka)
Kamera w aucie może uchronić przed mandatem
Foto: Glow Images/East News

Obraz z kamery zamontowanej w samochodzie może również posłużyć za dowód przed sądem. - Sami czy za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika zawsze możemy zgłaszać dowody na potwierdzenie swojej wersji zdarzeń. Sąd ocenia czy ten dowód jest wiarygodny, czy nie. W przypadku nagrania wideo nie sądzę, żeby były jakieś okoliczności, które pozwoliłyby zlekceważyć taki dowód - tłumaczył w "Czterech porach roku" mecenas Bartosz Bator.

Opierając się na swej praktyce zawodowej gość Jedynki podkreślał, że Polacy często mylnie rozumieją termin "wypadek". Jak sprecyzował, zdziwienie bierze się przede wszystkim z tego, że sprawca ponosi odpowiedzialność nawet w razie nieumyślności.

Zdaniem prawnika, wbrew częstym opiniom, przepisy Kodeksu drogowego wcale nie są w Polsce łagodne. Gorzej z egzekwowaniem prawa. - Wniosek jest prosty i dość przykry. To nie wysokość kary działa odstraszająco, ale jej nieuchronność. A z łapaniem osób, które łamią przepisy i szybkich ich karaniem bywają kłopoty - stwierdził mecenas.

Porady prawne w radiowej Jedynce w każdą środę po godz. 11.00. Zapraszamy!

Rozmawiał Roman Czejarek.

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wynajmujesz mieszkanie? Te porady są dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 13:00
Często zdarza się, że obie strony, czyli ci, którzy wynajmują mieszkanie i ich właściciele, nie znają swoich uprawnień. W cyklu porad prawnych w "Czterech porach roku" mecenas Bartosz Bator radzi, na co uważać przy wynajmowaniu lokum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 15:55
Wydawać by się mogło, że jeśli coś jest nasze to możemy z tym zrobić, co chcemy. Ta zasada nie musi jednak obowiązywać jeśli chodzi o sprawy mieszkaniowe. O różnicach między lokatorskim i własnościowym prawem do lokalu w "Czterech porach roku" mówi prawnik Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przy braku ostrożności odwrócony kredyt hipoteczny może okazać się pułapką

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:54
- Rozwiązanie odwróconego kredytu hipotecznego, które jest oferowane w Polsce, nie jest dokładnie tym, czym powinno być. Na całym świecie odwrócony kredyt hipoteczny funkcjonuje, ale w trochę odmiennej formie niż pozwalają na to polskie przepisy - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń