"Dozwolona krytyka" sposobem na nieuczciwego pracodawcę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:47
- Jej granice są bardzo cienkie, ale pracownik może zgłaszać potrzebę, żeby pracodawca przestrzegał przepisów prawa pracy. Oprócz zwracania uwagi, choćby i do inspekcji pracy, nic więcej nie można jednak zrobić, bo sam przepis nie powoduje prawa do roszczenia - mówiła w Jedynce adwokat Katarzyna Tryniszewska.
Audio
  • Mecenas Katarzyna Tryniszewska o prawach pracowniczych (Cztery pory roku/Jedynka)
Dozwolona krytyka sposobem na nieuczciwego pracodawcę
Foto: Glow Images/East News

Ekspert przyznała, że skarga do inspekcji pracy też nie daje pewności, że prawa pracownicze zostaną wyegzekwowane. - Instytucja ta nie ma bowiem instrumentów, by zmusić pracodawcę do określonego zachowania; może jedynie wydawać zalecenie, że pracodawca ma obowiązek do tego czy tamtego - wyjaśniła w "Czterech porach roku" Katarzyna Tryniszewska.

Podstawy do wystąpienia z tzw. dozwoloną krytyką daje pracownikom Kodeks pracy. - Od zawsze istnieje w nim przepis, że pracodawca w miarę posiadanych środków, ma obowiązek zaspokajać potrzeby socjalne, bytowe i kulturalne swoich pracowników - podkreślała adwokat. Jednak przekroczenie dozwolonej krytyki, jak przestrzegała mecenas, może się zakończyć  wypowiedzeniem umowy o pracę.

Zdaniem gościa Jedynki na korzyść, z punktu widzenia pracowników, zmienia się w Polsce psychologia pracy. - Polscy pracodawcy coraz częściej są pod wpływem dobrej mody z zagranicy, by stwarzać w pracy domowe miejsce, w którym pracownik będzie chciał zostawać i być wydajny - powiedziała w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Poza tym wielu rodaków wyjechało z kraju za pracą i coraz trudniej jest na naszym rynku o wykwalifikowanych pracowników. Zdaniem Tryniszewskiej, trzeba im stwarzać takie warunki, by chcieli w pracy pozostać. - Dzisiaj część działalności socjalnej pracodawcy nie sprowadza się do tego, co kiedyś, czyli np. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale choćby do tworzenia kącików do miejsca zabawy dla dzieci pracowników - stwierdziła prawnik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

pg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Weksel in blanco w pracy. Dozwolony, ale nieprzydatny

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 17:43
Pracodawca nie może wpisać do niego sumy, której będzie się później domagał od pracownika za ewentualne szkody - wynika z kolejnej audycji Janusza Weissa z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie wśród młodych: jaka recepta na dobry start na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 10:40
Wysokie bezrobocie wśród osób młodych stanowi w Polsce poważny problem. Start na rynku pracy mogą ułatwić wysokiej jakości staże i praktyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawca, biorca, rewanżysta - sprawdź, która postawa da ci najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 11:11
Altruistów spotykamy rzadko, rodzice przestrzegają dzieci przed zostaniem frajerami, a codzienne życie często wymaga dbania przede wszystkim o siebie. Jednak według prof. Adama Granta, amerykańskiego specjalisty psychologii zarządzania, najlepiej jednak być… dawcą.
rozwiń zwiń