X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Subiektywna historia jazzu według Marka Gaszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 13:14
- Bardzo trudno uchwycić moment, kiedy narodził się jazz. Zaryzykowałbym twierdzenie, że był to rok 1900, bo właśnie wtedy urodził się Louis Armstrong - mówił w Jedynce Marek Gaszyński z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu.
Audio
  • Marek Gaszyński o historii jazzu (Cztery pory roku/Jedynka)
Marek Gaszyński
Marek GaszyńskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Ojczyzną jazzu są Stany Zjednoczone. - Początkowo była to muzyka biednych, uciemiężonych i wyzyskiwanych czarnoskórych. Potem w latach 30. XX wieku w Chicago, w nędznych i zadymionych klubikach ubodzy murzyni grali dla innych ubogich murzynów. Pojawiali się tam jednak również biali, który się przysłuchiwali i zaczęli czuć jazz. Stąd potem mówiło się o jazzie białym i czarnym, zresztą niesłusznie, bo jazz jest jeden - podkreślał w "Czterech porach roku" Marek Gaszyński.

Zupełnie inne są korzenie jazzu w Polsce. - W latach 20. i 30. XX wieku, w tym przedszkolu polskiego jazzu, była to muzyka dla bogatych. Jazz grano w najdroższych knajpach, w których trzeba było rezerwować stoliki, a do picia zamawiało się szampana - tłumaczył dziennikarz muzyczny.

Marek Gaszyński - jego piosenki cieszą słuchaczy od 55 lat >>>

Po II wojnie światowej jazz na pewien czas zniknął z kulturalnej mapy Polski. - Od 1949 do 1954 roku jazz był w ogóle zakazany. W planach związanych ze sztuką ówcześni decydenci mieli przede wszystkim socrealizm, czyli wielkie dzieła narodowe, a jazz był małą, kameralną muzyką. Mówiono o nim, że jest formalistyczny, że to przejaw amerykańskiej, zgniłej kultury - przypomniał gość Jedynki.

W końcu jednak tama musiała pęknąć. - Jazz z Ameryki wypuszczał swoje macki wszędzie w Europie. Nie można było już dłużej zakazywać jego grania, tak samo jak na przełomie lat 50. i 60. XX wieku nie można było zakazać rock 'n' rolla - zauważył Marek Gaszyński.

Muzyka w radiowej Jedynce >>>

Mimo, że jeszcze długo władza patrzyła na jazz nieprzychylnym okiem, to młode pokolenie garnęło się do tej muzyki, a na krajowej scenie pojawiło się wielu wybitnych muzyków. - Przede wszystkim Krzysztof Komeda i jego wspaniała muzyka filmowa, Tomasz Stańko, który wyrósł z grona muzyków grających z Komedą, Andrzej Trzaskowski - wspaniały pianista, kompozytor i dyrygent, Andrzej Kurylewicz - autor wspaniałej muzyki do serialu "Polskie drogi” czy Zbigniew Namysłowski - wymieniał ekspert.

Polski jazz to również wspaniałe wokalistki. Marek Gaszyński wspomniał tylko o kilku z nich: Urszuli Dudziak, Ewie Bem i Adze Zaryan.

W środę 30 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jazzu.

Rozmawiał Bogdan Sawicki.

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Sadowska: na tej płycie odreagowuję stres, który towarzyszy mi jako reżyserce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 17:45
- Jeśli chodzi o film, to dalej będę chciała zajmować się poważnymi tematami. Natomiast za pomocą muzyki mam zamiar odreagowywać – mówiła w radiowej Jedynce Maria Sadowska w dniu premiery swojej nowej płyty "Jazz na ulicach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beth Hart: czułam, że polska publiczność jest częścią mojego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 14:42
- Polska publiczność jest niewiarygodnie pełna pasji i miłości. Muszę być szczera, bo wszędzie, gdzie śpiewam, ludzie bardzo entuzjastycznie mnie przyjmują, jednak w Polsce publiczność była częścią muzyki, dawała nam całą swoją energię - mówiła Beth Hart w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Lidke zachwyca się życiem w trzech językach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 15:27
- Mam ogromne szczęście do muzyków. Każdy w moim zespole jest nie tylko instrumentalistą, ale także kompozytorem. Doskonale rozumieją więc lidera, wiedzą jak bardzo cenny jest czas i potrafią razem pracować. Trwa to już 7 lat - mówiła w Jedynce Monika Lidke, polska piosenkarka mieszkająca na stałe w Londynie.
rozwiń zwiń