X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jeśli coś ci świszczy w płucach, podejrzewaj astmę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 13:06
Astma jest chorobą na całe życie. Nie można się z niej wyleczyć, a jedynie ją zaleczyć. - Nie bagatelizujmy zwykłego kaszlu, czy uczucia duszności, które mogą być jej objawami - powiedział w radiowej Jedynce dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Audio
  • Dr Piotr Dąbrowiecki o astmie (Cztery pory roku/Jedynka)
Jeśli coś ci świszczy w płucach, podejrzewaj astmę
Foto: GlowImages/EastNews

Kurz, zmiany pogody, pyłki, zimne powietrze, wysiłek, niektóre leki, silne emocje, zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, ostre zapachy, wilgoć, sierść są typowymi czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania astmy. Nasilają nadreaktywność oskrzeli, czyli podstawową cechę astmy oskrzelowej.

Astma jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Nie ma jednego badania, które by ją potwierdziło. Składa się na nią zespół objawów takich jak kaszel, świszczący oddech i uczucie duszności. - Jeśli jednocześnie odczuwamy ucisk w klatce piersiowej, ból i niemożność nabrania powietrza, dyskomfort związany z brakiem powietrza i tlenu to mamy do czynienia z astmą oskrzelową - tłumaczył dr Piotr Dąbrowiecki w rozmowie z Karoliną Rożej.

Skłonność do astmy jest większa jeśli ta choroba występowała wcześniej w rodzinie. Dziedziczymy skłonność do atopi, czyli wytwarzania nadmiernej ilości przeciwciał na powszechnie występujące w środowisku alergeny jak np. roztocza kurzu domowego i nabiał. Już małe dziecko zaczyna się na nie uczulać. Później zamienia się to na alergię wziewną, która często nie jest diagnozowana. - 2-letnie dzieci mają astmę. Z populacji osób dorosłych u większości astma pojawiła się do 5 roku życia - dodał szef Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę w audycji "Czteru pory roku".

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Nieleczona astma wiedzie do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czyli nieodwracalnego uszkodzenia układu oddechowego. Nieleczone dzieci mają gorzej rozwinięte płuca, kóre nie wykształcają wszystkich pęcherzyków. Młody człowiek wchodzi w życie z ich dolną granicą normy. Dochodzą do tego czynniki środowiskowe jak palenie tytoniu i zanieczyszczenie. W wieku 45 lat ma nieodwracalne zaburzenia w spirometrii i duszności. Może to doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

Jak żyć z astmą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

6 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Astmą. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2025 roku na całym świecie będzie ok. 400 mln ludzi chorych na astmę.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

tj/ag

Zobacz więcej na temat: astma astma oskrzelowa zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa lista leków refundowanych niekorzystna dla chorych na astmę i POChP

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 16:17
Zmiany na ostatniej, opublikowanej w marcu liście leków refundowanych sprawiły, że znacznie wzrosły dopłaty pacjentów do terapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny czas dla alergików. Więcej niż zwykle alergenów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 12:25
Chociaż wiosna sprzyja spacerom i relaksowi na świeżym powietrzu, osoby uczulone na pyłki drzew przeżywają gehennę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poważne konsekwencje nieleczonej alergii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 12:28
Nieleczona alergia może prowadzić do poważnych chorób - mówi doktor Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Uniwersytetu Medycznego. Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że 40 procent Polaków ma predyspozycje do alergii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Astmy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 12:15
Na astmę oskrzelową choruje kilka milionów Polaków. Jednak w oparciu o osiągnięcia współczesnej medycyny chorobę daje się kontrolować w stopniu pozwalającym pacjentom na prowadzenie normalnego życia.
rozwiń zwiń