Dobre imię - prawo nie daje prewencyjnych środków ochrony

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 15:45
- Nikt jeszcze nie wymyślił narzędzi technologicznych, które by nas ustrzegły przed zniesławieniem lub zniewagą. To samo dotyczy twórców, których utwory są udostępniane w internecie. W obu przypadkach możemy reagować najczęściej post factum. Na szczęście wtedy są już instrumenty do działania - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
Audio
  • Mecenas Bartosz Bator o ochronie dobrego imienia (Cztery pory roku/Jedynka)
Dobre imię - prawo nie daje prewencyjnych środków ochrony
Foto: Glow Images/East News

Swój mini wykład o naruszaniu dóbr osobistych Bartosz Bator rozpoczął od wyjaśnienia różnic między zniesławieniem a zniewagą. - Każdy z nas funkcjonując w określonym środowisku cieszy się jakąś opinią. Ze zniesławieniem mamy do czynienia wtedy, gdy ktoś mówi coś na nasz temat albo pisze w internecie w taki sposób, że deprecjonuje nasze kompetencje zawodowe. Natomiast zniewaga dotyka naszej godności. W tym przypadku narusza się dobra osobiste określonej osoby, zniesławić można zaś także instytucję lub grupę osób - tłumaczył gość "Czterech pór roku".

Bartosz Bator dodał, że zarówno zniesławienie, jak i zniewaga są przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego. - W obu przypadkach grozi grzywna albo ograniczenie wolności. Przepisy uwzględniają już w tej chwili, że jeżeli ktoś znieważa albo zniesławia za pomocą środków masowego komunikowania, to odpowiedzialność jest większa - podkreślał mecenas.

Ze sfery prawa karnego Bartosz Bator przeszedł do pojęcia dóbr osobistych, które przynależy do prawa cywilnego. - Dobra osobiste to elementy, które nas definiują i z którymi się utożsamiamy, jak zdrowie, cześć i wizerunek. Ochrona wizerunku jest tym dobrem osobistym, które korzysta z najczęstszej ochrony - stwierdził ekspert.

Jakie mamy prawa w zakresie rejestrowania naszego głosu lub monitoringu wideo? Czy można zamieszczać w internecie zdjęcia bez zgody osób na nich uwiecznionych? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Karolina Rożej.

Porady prawne w "Czterech porach roku" w każdą środę po godz. 11.00 Zapraszamy!

pg/asz

Zobacz więcej na temat: porady prawne w Jedynce prawo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wynajmujesz mieszkanie? Te porady są dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 13:00
Często zdarza się, że obie strony, czyli ci, którzy wynajmują mieszkanie i ich właściciele, nie znają swoich uprawnień. W cyklu porad prawnych w "Czterech porach roku" mecenas Bartosz Bator radzi, na co uważać przy wynajmowaniu lokum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przy braku ostrożności odwrócony kredyt hipoteczny może okazać się pułapką

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:54
- Rozwiązanie odwróconego kredytu hipotecznego, które jest oferowane w Polsce, nie jest dokładnie tym, czym powinno być. Na całym świecie odwrócony kredyt hipoteczny funkcjonuje, ale w trochę odmiennej formie niż pozwalają na to polskie przepisy - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dozwolona krytyka" sposobem na nieuczciwego pracodawcę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:47
- Jej granice są bardzo cienkie, ale pracownik może zgłaszać potrzebę, żeby pracodawca przestrzegał przepisów prawa pracy. Oprócz zwracania uwagi, choćby i do inspekcji pracy, nic więcej nie można jednak zrobić, bo sam przepis nie powoduje prawa do roszczenia - mówiła w Jedynce adwokat Katarzyna Tryniszewska.
rozwiń zwiń