Grill na balkonie, głośna impreza u sąsiadów - co na to prawo?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 15:37
- Co do zasady nie ma czegoś takiego jak cisza nocna. Nie musimy trzymać się sztywnych ram między godz. 22 a 6. Jeżeli ktoś w ciągu dnia hałasuje w mieszkaniu albo na działce obok, to również jest to wykroczenie - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
Audio
  • Bartosz Bator o prawnych konsekwencjach naruszenia porządku publicznego (Cztery pory roku/Jedynka)
Grill na balkonie, głośna impreza u sąsiadów - co na to prawo?
Foto: Glow Images/East News

Jak wyjaśnił, za podobne wykroczenie grozi kara grzywny, albo nawet aresztu bądź ograniczenia wolności, w zależności od stopnia uciążliwości i skali tych działań. W przypadku grilla na balkonie, dodał gość "Czterech pór roku", jest to zachowanie niedopuszczalne choćby ze względu na zasady współżycia społecznego. Ponadto dochodzi w tym przypadku naruszenie przepisów przeciwpożarowych.

Osobną kategorią są przepisy porządkowe, których naruszenie może skutkować karą grzywny. - Gdziekolwiek w Polsce jesteśmy, to funkcjonujemy na terenie jakieś gminy, która ma prawo wydawać różnego rodzaju przepisy porządkowe, dotyczące np. grillowania albo w ogóle spędzania wolnego czasu w danym miejscu. Karą za ich złamanie może być grzywna do 500 zł - podkreślał Bartosz Bator.

Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdy nasz odpoczynek będzie zakłócany przez osobę trzecią, to - zdaniem mecenasa - w pierwszej kolejności powinniśmy interweniować u sprawcy niepożądanego zachowania. - Pamiętajmy tylko, żeby tego nie nadużywać. Są bowiem osoby, którym przeszkadza praktycznie wszystko. Tymczasem musimy wiedzieć, że skoro funkcjonujemy z innymi ludźmi, mieszkamy w bloku czy mamy działkę letniskową w miejscu, gdzie jest duże nagromadzenie innych letników, to trudno oczekiwać, że np. nie będzie słychać muzyki, innych głosów. Na pewno zawsze warto pójść porozmawiać, a jeżeli ktoś nie zareaguje, wtedy możemy wezwać straż miejską czy gminą albo policję - stwierdził ekspert.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Porady prawne w "Czterech porach roku" w każdą środę po godz. 11.00 Zapraszamy!

pg/asz

Zobacz więcej na temat: porady prawne w Jedynce prawo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamera w aucie może uchronić przed mandatem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 14:14
- To doskonałe antidotum na sytuację, w której trudno jest nam udowodnić, jak naprawdę było, szczególnie, gdy to my wjeżdżamy w tył innego auta. Niemal zawsze, z założenia, jest to nasza wina. Dzięki zapisowi wideo możemy potwierdzić naszą wersję zdarzeń - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dozwolona krytyka" sposobem na nieuczciwego pracodawcę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:47
- Jej granice są bardzo cienkie, ale pracownik może zgłaszać potrzebę, żeby pracodawca przestrzegał przepisów prawa pracy. Oprócz zwracania uwagi, choćby i do inspekcji pracy, nic więcej nie można jednak zrobić, bo sam przepis nie powoduje prawa do roszczenia - mówiła w Jedynce adwokat Katarzyna Tryniszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre imię - prawo nie daje prewencyjnych środków ochrony

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 15:45
- Nikt jeszcze nie wymyślił narzędzi technologicznych, które by nas ustrzegły przed zniesławieniem lub zniewagą. To samo dotyczy twórców, których utwory są udostępniane w internecie. W obu przypadkach możemy reagować najczęściej post factum. Na szczęście wtedy są już instrumenty do działania - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń