Xbox im nie straszny? Seniorzy wobec nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:33
"W moim wieku już na pewno się nie nauczę" - to opinia dominująca wśród osób starszych, które unikają konfrontacji z komputerem, tabletem, telefonem komórkowym. - To nie wiek jest naszą barierą, ale psychika. Apeluję do wszystkich, by się nie bali, to nic trudniejszego niż pralka, albo pilot od telewizora - mówiła w Jedynce Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska, założycielka Uniwersytetu Drugiego Wieku.
Audio
  • Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska o nowych technologiach w życiu osób starszych (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: East News/Glow Images

Internet i urządzenia elektroniczne przydają się dziś i do sprawdzenia czasu odjazdu autobusu, tramwaju, pociągu, i do załatwienia spraw urzędowych czy bankowych, i do kontaktu z bliskimi, którzy nie mieszkają w Polsce. - Z każdym rokiem internet jest nam potrzebny coraz bardziej - przyznaje gość radiowej Jedynki - nie tylko dlatego, że technologia się rozwija i trzeba za nią podążać, ale dlatego, że będziemy oszczędzali swój czas, pieniądze i zdrowie - podkreśla Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska.

Emeryci mogą z powodzeniem korzystać z konsoli Xbox do ćwiczeń rehabilitacyjnych, z gier, które ćwiczą umysł. Skąd więc tak sceptyczny stosunek osób starszych do nowoczesnych urządzeń elektronicznych czy internetu? Gość "Czterech pór roku" podkreśla, że nie decydują o tym żadne obiektywne powody, a jedynie stereotypy i przekonanie o własnej niemocy. - Musimy nauczyć się je pokonywać. Nikt od nas nie wymaga programowania ani konstruowania komputera, tylko używania klawiszy. Najgorzej jeśli sobie powiemy "w moim wieku to już nie ma sensu", albo "lepszy stary wróg niż nowy przyjaciel". Walczmy z tym, trzeba się zmieniać i iść do przodu - mówi Ćwiklińska-Kożuchowska.

Prezeska fundacji Klasa Kobiet opowiada, że na uniwersytety drugiego i trzeciego wieku trafiają już te osoby, które się nie boją, a chcą uczyć. Niestety, wciąż większość ludzi po 50. roku życia nie próbuje nawet podjąć nauki, bo zakłada, że i tak się nie uda. - Święta zasada na całe przemijanie: nie ma wieku, w którym nie można się nauczyć, są tylko choroby, które to uniemożliwiają - podkreśla. Pani Elżbieta celowo używa słowa "przemijanie", a nie "starzenie się", bo hołduje zasadzie "nie starzeje się ten, kto się uczy".

Aby sobie ułatwić zadanie seniorzy mogą trzymać się jednej zasady - kupujemy urządzenia proste. - Jeśli ekran dotykowy wyłączamy uchem, to trzeba wybrać inny model - zauważyła. Dodała, że zmienia się także podejście do osoby starszej jako klienta. - Ludzie starzejący się będą znakomitą grupą odbiorców, bo za chwilę będziemy połową społeczeństwa i warci, by dla nas coś produkować. Są już nawet telefony z mniejszą liczbą funkcjonalności - dodaje.
Dlaczego seniorów powinni uczyć rówieśnicy? Jak uprościć pilota do telewizora? Czy słowa: kursor, klik, folder, plik stanowią barierę nie do pokonania? Gdzie szukać kursów i lekcji? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Roman Czejarek.

---

Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska jest prezeską Fundacji Klasa Kobiet, która działa od kilku lat na rzecz zmiany wizerunku osób po 45 roku życia i aktywizacji seniorów. Pod hasłem "zmieniamy szare na złote" próbuje przekonać i młodych, i osoby starzejące się, że ci ostatni są grupą w pełni wartościową i mają pełne prawo korzystania ze wszystkich aspektów życia.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

Czytaj także

Barbara Krafftówna na manewrach. Bo starość też radość

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 19:00
Znana i ceniona, polska aktorka pojawi się wkrótce w nowej sztuce teatralnej "Jesienne manewry”. To historia o tym, jak szybko zdobyć dużo gotówki. – Najważniejsza jest inwencja twórcza – śmieje się Barbara Krafftówna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozruszaj stawy. Ćwiczenia dla seniora bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 19:16
Choroby reumatyczne i ból stawów pojawiają się z wiekiem. Możemy jednak skutecznie go niwelować i podnieść jakość naszego życia. Ważna jest aktywność fizyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich: seniorzy są dyskryminowani

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 09:48
- Każdy z nas może coś zrobić, zadać sobie pytanie czy w swoim myśleniu nie zachowuję się idiotycznie, lekceważąco, z wyższością - podkreśliła prof. Irena Lipowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola internetu w poszukiwaniu pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 19:38
Jak uważają eksperci radiowej Jedynki nie potrafimy właściwie wykorzystać narzędzia, jakim jest internet. Prócz wysyłania CV sieć może nam posłużyć także do założenia firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senior: branża, która nie tylko w Polsce ma wielką przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 18:20
Powoli, ale konsekwentnie rozwija się w naszym kraju rynek usług związanych z seniorami. Obok domów opieki, jak grzyby po deszczu pojawiają się oferty kształcenia dla chętnych do pracy w tym sektorze. Nie unikają ich nawet renomowane uczelnie medyczne.
rozwiń zwiń