Piknik Naukowy 2014: zostaw swój odcisk palców

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 21:05
Praca policji niezmiennie fascynuje i ciekawi. Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będziemy mogli poznać ją od kulis. Wśród atrakcji m.in. badania balistyczne i metody pobierania odcisków palców.
Audio
  • Beata Legowicz i Piotr Trojanowski o Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym na Pikniku Naukowym (Cztery pory roku/Jedynka)
Piknik Naukowy 2014: zostaw swój odcisk palców
Foto: Wikipedia/CC/JohnRambo PL

Te ostatnie w rzeczywistości niczym się nie różnią się od tego, co możemy zobaczyć w filmach sensacyjnych, czy serialach kryminalnych. Sposób od lat jest taki sam. - Najpierw musimy palec zamoczyć w specjalnym tuszu, potem przyłożyć do kartki papieru i w ten sposób mamy sporządzoną kartę dastyloskopijną - mówi Piotr Trojanowski z Instytutu Kryminalistyki. O ile jednak na dużym ekranie zazwyczaj widzimy, że pobiera się odciski z kciuków, to dla pracy policji nie ma to żadnego znaczenia i do badania możemy "wystawić" dowolny palec.
Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia każdy będzie mógł ujawnić i zabezpieczyć swój ślad, a kartkę z takim odbiciem zabrać na pamiątkę. Nie należy się obawiać tego, że będziemy chodzili z brudnym palcem, ponieważ tusz jest zmywalny. - Mamy specjalne preparaty, które pozwalają szybko się pozbyć tego znacznika - tłumaczy Beata Legowicz - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.
Piknik Naukowy 2014 z radiową Jedynką >>>
Goście Romana Czejarka zapewniają też, że na ich stanowisku nie powinno zabraknąć wariografu, który rok temu był jedną z największych atrakcji. Trojanowski wymienił kolejne atrakcje: urządzenia do sprawdzenia pamięci telefonu komórkowego, do pomiaru prędkości pocisku, wykrywacze metali, czy też walizki z pełnym wyposażeniem kryminalistycznym.
Policja zaprasza na stanowisko E-10. Dodatkową atrakcją będzie konkurs kryminalistyczny, a o tym, jaka jest nagroda dla zwycięzcy można się przekonać wysłuchując całą rozmowę.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

ac/tj

/


Czytaj także

Czas na 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 15:00
Największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę odbędzie się już po raz osiemnasty, w ostatnią sobotę maja - i zajmie się zjawiskiem czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy – od króla Jana po esperanto

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 15:00
Największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę odbędzie się już po raz osiemnasty, w sobotę 31 maja - i zajmie się zjawiskiem czasu. Piknik Naukowy ponownie zagości na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wstęp na imprezę jest jak zwykle bezpłatny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można wygrać walkę z czasem? Przekonaj się na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 03:41
W jaki sposób można mierzyć czas? Jak robią to różne dziedziny nauki? Czy można zatrzymać czas albo znacząco wpłynąć na jego bieg? Te i inne wątpliwości będzie próbował rozwikłać Piknik Naukowy, który w tym roku obchodzi 18. urodziny.
rozwiń zwiń