Filip Woźniak, Tadeusz Woźniak i nadzwyczajne spotkanie w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 18:15
- Ludzie są często zaskoczeni serdecznością Filipa od pierwszego zetknięcia. Ale po chwili konsternacji oddają te emocje bardzo chętnie. Okazuje się, że wszyscy tego potrzebujemy - mówił Tadeusz Woźniak. Muzyk i jego syn byli gośćmi radiowej Jedynki.
Audio
  • Tadeusz Woźniak i jego syn Filip o życiu i świecie (Cztery pory roku/Jedynka)
Filip towarzyszył tacie, gdy Tadeusz Woźniak odbierał Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne. Warszawa, 14.01.2014.
Filip towarzyszył tacie, gdy Tadeusz Woźniak odbierał Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne. Warszawa, 14.01.2014. Foto: PAP/Radek Pietruszka

We wtorkowym cyklu "Czterech pór roku" , w którym terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski porusza tematy ważne z perspektywy relacji rodzinnych i społecznych, mowa była już o m.in. toksycznych rodzicach , budowaniu związków i przeżywaniu w nich kryzysów , życiu jedynaków i relacjach między rodzeństwem .

- Dziś mówimy o tym, że niektórzy z nas są dziwakami, a więc osobami o pewnej wrażliwości, za którą czasem płacimy - powiedział. Rozmowa przebiegała niezwykle żywo, gdyż w studiu radiowej Jedynki zebrało się aż czterech cudaków, którzy nie wahają się użyć tego słowa w kontekście własnej osoby: prowadzący audycję Bogdan Sawicki, muzyk i piosenkarz Tadeusz Woźniak, terapeuta Andrzej Komorowski oraz Filip Woźniak, syn Tadeusza. Wrażliwość Filipa tata opisał w piosence "Mamela", którą wykonuje Zespół Downa: " Cudaki wszelkie dają znać niezbicie, że można być innym i kochać się z życiem i można z losem za bary się brać, jak każdy ”.

W Polsce żyje ok. 60 tys. osób dotkniętych trisomią chromosomu 21, czyli zespołem Downa. Jak słyszymy na początku "Mameli", gdy Filip się urodził jego rodzice "byli bardzo zmartwieni, bo był inny". Tadeusz Woźniak nie boi się jednak mówić o wyjątkowości syna i nie uważa jej za nieszczęście, wręcz przeciwnie. - Ludzie często myślą jak ja. Jeśli nie tworzymy bariery psychicznej, nie stwarzamy sytuacji zagrożenia i jesteśmy oswojeni z sytuacją, to nie ma problemu. Życie normalnej rodziny też nie jest idylliczne, problemy są zawsze - podkreślał w "Czterech porach roku".

Osoby z zespołem Downa muzyk, który wyśpiewał "Zegarmistrza światła", nazywa rycerzami - uśmiechniętymi i serdecznymi. - Świat dla Filipa jawi się jako miła niespodzianka. Wszystko, co przynosi codzienność, jeśli nie ma charakteru agresywnego, go cieszy. Zdarzają się też niemiłe chwile, bo świat nie jest idealny - mówił. Jego syn gra na gitarze basowej i puzonie, uwielbia poezję Adama Asnyka i Cypriana Kamila Norwida, zna twórczość i życie wielkich polskich muzyków, m.in. Czesława Niemena i Marka Grechuty, ale także Jana Pawła II. - Oni mnie fascynują, bo byli zasłużonymi i dobrymi ludźmi. A najchętniej słucham muzyki Dżemu - wyjaśnił Filip. Gość radiowej Jedynki przyznaje, że nie wszystkich ludzi lubi, ale nie chowa urazy, jeśli ktoś zachowa się źle i każdego chce poznać lepiej. Bo poznać się jest receptą na stojące między ludźmi bariery.

- Dla mnie to było nadzwyczajne spotkanie, bałem się troszkę, tremowałem za Filipa, ale jak widać - on mniej - powiedział Tadeusz Woźniak na zakończenie audycji. A Andrzej Komorowski podziękował słuchaczom Jedynki za ciepłe przyjęcie jego gości: ja i Bogdan też byliśmy stremowani, wszak my też cudacy.

'' Filip Woźniak. W tle Andrzej Komorowski (P) i Tadeusz Woźniak (L) fot.Polskie Radio

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

Czytaj także

Tadeusz Woźniak: byłem skromną częścią recitalu Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:15
- Miałem swoje 15 minut, w czasie których Czesław dawał odetchnąć przede wszystkim sobie, ale i publiczności. Zespół Akwarele, na czele którego wówczas stał, grał według klasycznego modelu grupy rockowej. Ja tymczasem śpiewałem skromne ballady z gitarą - mówił w Jedynce Tadeusz Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy rodzi się chore dziecko. Jak sobie poradzić z szokiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 02:54
Do czego można porównać uczucia, które rodzą się w rodzicach po narodzinach dziecka z zespołem Downa? Jak można im pomóc? - To wydaje się banalne, ale warto skupić się na tym, że rodzi się dziecko, cieszyć się razem z rodzicami. Każde dziecko jest piękne - mówi Agnieszka Cybulska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak i piosenki, które otwierały nowe epoki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 13:40
The Rolling Stones, Ewa Demarczyk, Bob Dylan i The Beatles - to ich piosenki autor "Zegarmistrza światła" zaprezentował w liście "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki". Wyboru tego dokonał Tadeusz Woźniak według niezwykłego klucza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie sprawdzić czy dziecko nie urodzi się z wadą genetyczną?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 16:30
- Wydaje mi się, że lekarze lubią nam wmawiać, że wszystko będzie dobrze. Przez ten mit czujność tracą zarówno mamy, jak i lekarze, którzy nie wykonują wszystkich badań, które mogliby wykonać - mówiła w Jedynce Aleksandra Więcka, dziennikarka i matka dziecka z zespołem Downa.
rozwiń zwiń