Deweloper nie musi być wrogiem. Co trzeba widzieć przy zakupie mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:02
- Możemy korzystać z pomocy dewelopera, ale trzeba też posiadać podstawową wiedzę o prawach, które nam przysługują. Bez naszego zaangażowania i ciągłej kontroli się nie obędzie - przekonywał w radiowej Jedynce prawnik Bartosz Bator.
Audio
  • Bartosz Bator o niuansach prawa budowlanego (Jedynka/Cztery pory roku)
Deweloper nie musi być wrogiem. Co trzeba widzieć przy zakupie mieszkania?
Foto: GlowImages/EastNews

Jego zdaniem zakup mieszkania nie zawsze musi być drogą przez mękę. Zaczyna się jednak od biurokracji. Warto więc wiedzieć, że zanim przejdziemy do umowy z deweloperem musimy otrzymać pełną informację na temat inwestycji. Nazywa się to prospektem informacyjnym, czyli co, gdzie, kiedy i jak inwestycja ma wyglądać. - Dzięki temu uzyskujemy też dostęp do aktualnego stanu księgi wieczystej nieruchomości i kopii pozwolenia na budowę. Możemy też żądać informacji dotyczących stanu finansów dewelopera i dokładnego projektu architektoniczno-budowlanego - wyjaśnił Bartosz Bator.

Jego zdaniem konstrukcja umowy sprzedaży mieszkania nastawiona jest na klienta, który nie zna się na prawie i powinna chronić jego interesy. - Deweloper natomiast jest przedsiębiorcą, którego działanie nastawione jest na zysk. I czasem może się okazać nieuczciwym - przyznał gość audycji "Cztery pory roku". Kupując mieszkanie, dom lub działkę pamiętajmy, że zawsze umowa sprzedaży musi mieć formę aktu notarialnego. - Zarówno ta docelowa, jak i przedwstępna. Dzięki temu będzie miała skutki prawne i zagwarantuje nam pełna ochronę - powiedział prawnik.

Również jeśli sami zabieramy się za budowę domu, musimy liczyć się z dużą liczbą formalności. Do najważniejszych dokumentów należy pozwolenie na budowę. Musimy je mieć, by zacząć w ogóle myśleć o postawieniu czegokolwiek na swojej działce. W każdym urzędzie miasta i starostwie powiatowym istnieje odpowiednia komórka, która udzieli informacji jakie dokumenty są wymagane do jego zdobycia.

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kim są i jakie mają prawa uczestnicy procesu budowlanego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Bogdan Sawicki.

Porady prawne w radiowej Jedynce w każdą środę po godz. 11.00 Zapraszamy do słuchania!

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deweloper ma "wielkie oczy"? Sprawdź przed czym chroni ustawa deweloperska

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 16:00
Zamierzasz kupić mieszkanie albo dom? Przeraża cię procedura zakupu: umowy, księgi wieczyste, wkłady własne, nieuczciwość dewelopera? W radiowej Jedynce adwokat Bartosz Bator radził jak ustrzec się przed utratą zainwestowanych w nieruchomość pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dozwolona krytyka" sposobem na nieuczciwego pracodawcę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:47
- Jej granice są bardzo cienkie, ale pracownik może zgłaszać potrzebę, żeby pracodawca przestrzegał przepisów prawa pracy. Oprócz zwracania uwagi, choćby i do inspekcji pracy, nic więcej nie można jednak zrobić, bo sam przepis nie powoduje prawa do roszczenia - mówiła w Jedynce adwokat Katarzyna Tryniszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grill na balkonie, głośna impreza u sąsiadów - co na to prawo?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 15:37
- Co do zasady nie ma czegoś takiego jak cisza nocna. Nie musimy trzymać się sztywnych ram między godz. 22 a 6. Jeżeli ktoś w ciągu dnia hałasuje w mieszkaniu albo na działce obok, to również jest to wykroczenie - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obcy w twoim domu - rodzinny spadek może być początkiem kłopotów...

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 17:00
Każdy ze spadkobierców, którymi najczęściej są osoby spokrewnione, może swobodnie dysponować swoją częścią mieszkania. Gdy na sprzedaż zdecyduje się jeden z nich, wówczas w miejsce brata czy siostry w mieszkaniu może pojawić się ktoś zupełnie obcy, kto będzie dążył do przejęcia pełnej własności. Wszelkimi środkami.
rozwiń zwiń