Urlop, który ci się należy. Poznaj prawo, by spokojnie jechać na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 14:19
- Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Nawet gdyby chciał, to Kodeks pracy mu tego zabrania. Natomiast jak podzielimy i wykorzystamy dni wolne, jest kwestią do ustalenia z pracodawcą - w radiowej Jedynce mecenas Bartosz Bator rozwiewa wątpliwości związane z prawem do urlopu.
Audio
  • Urlop, który ci się należy. Poznaj prawo, by spokojnie jechać na wakacje (Cztery pory roku/Jedynka)
Jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy urlop w wybranym przez nas terminie, musimy wykazać się przezornością i ustalić go wcześniej z pracodawcą, bądź wpisać do planu urlopów
Jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy urlop w wybranym przez nas terminie, musimy wykazać się przezornością i ustalić go wcześniej z pracodawcą, bądź wpisać do planu urlopów Foto: East News/Glow Images

Pracodawca ma po pierwsze obowiązek udzielić urlopu w roku, w którym nabyliśmy do niego prawo, a po drugie należy się pracownikowi urlop nieprzerwany w wymiarze 14 dni kalendarzowych. - Pracodawca zawsze może dać więcej, Kodeks pracy określa tylko minimum - wyjaśnia w Jedynce mecenas Bartosz Bator.

Pracownik nie może także zamienić swojego urlopu na ekwiwalent pieniężny. - Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik kończy pracę z danym pracodawcą, a nie wykorzystał urlopu, który u niego przysługiwał - dodaje.

Gość "Czterech pór roku" podkreśla, że urlop za dany rok musi być wykorzystany przez pracownika do końca września roku następnego. Może się zdarzyć, że pracodawca nakazuje wykorzystanie urlopu w wybranym przez siebie, a nie przez pracownika terminie. Jeżeli chcemy mieć zagwarantowany odpoczynek w najlepszym dla nas terminie, musimy wykazać się przezornością i ustalić go wcześniej. - Jeżeli natomiast pracodawca chce nas odwołać z urlopu, a my wykażemy, że ponieśliśmy już jakieś koszty, np. biletów, rezerwacji, muszą nam one zostać zwrócone - podkreśla adwokat. Pamiętajmy jednak, że urlop zawsze musi być uzgodniony z pracodawcą. Wyjątkiem jest urlop na żądanie - szczegóły w nagraniu audycji.

Porady prawne w radiowej Jedynce >>>

Kodeks pracy reguluje także wymiar urlopu, jaki nam przysługuje. Przy zatrudnieniu na pełen etat są to: minimum 20 dni urlopu, jeśli nasz staż pracy wynosi do 10 lat, a 26 dni urlopu w przypadku stażu dłuższego niż 10 lat. Zapis umowy o pracę wyznaczający niższy wymiar urlopu, niż przysługujący nam zgodnie z kodeksem, jest bezskuteczny.

Gdyby pracodawca narzucał rozwiązania niezgodne z Kodeksem, pracownik ma prawo odwołać się do Państwowej Inspekcji Pracy czy sądu.

Czy przy zatrudnieniu na umowę o dzieło lub zlecenie przysługuje nam urlop? Ile dni urlopu przysługuje za lata edukacji? Co daje pracodawcom i pracownikom plan urlopów? Czym jest urlop na żądanie i w jakim wymiarze nam przysługuje? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reklamacja wycieczki - masz prawo do poprawy warunków i odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 15:47
Wycieczka wykupiona, a operator zmienia termin lotu. Rezerwujemy standard czterogwiazdkowy, a zastajemy hotel w kiepskim stanie. Co zrobić w tego typu sytuacjach i czy z reklamacją musimy czekać do powrotu? W radiowej Jedynce odpowiada adwokat Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angina grozi także latem - uważaj na klimatyzację!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:00
Problemy laryngologiczne mogą się nasilić w czasie wakacji. - Największym kłopotem dla naszych górnych dróg oddechowych są różnice temperatur i wilgotności. Klimatyzacja w tym nie pomaga - powiedział w radiowej Jedynce laryngolog, dr Michał Michalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha epidemia - w okresie wakacyjnym rośnie ryzyko zachorowania na WZW

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 14:10
Wirusowe zapalenie wątroby potocznie nazywane jest żółtaczką, jednak - jak zwracają uwagę lekarze - to problem dużo bardziej złożony. Najgroźniejsze jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), gdyż chorobę trudno rozpoznać i nie można się przeciw niej zaszczepić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczeństwa gorącego lata. Jak dbać o zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 03:28
Wiele osób z niecierpliwością oczekuje lata, jednak nie zawsze na jego nadejście jest przygotowany nasz organizm. O czym powinniśmy pamiętać i na co szczególnie należy uważać? O tym rozmawialiśmy w "Debacie medycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje razem czy osobno? "Demony rodzą się, gdy nie pamiętamy o bliskich"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 14:46
Wypad męża z kolegami denerwuje żonę, samotny wyjazd wzbudza podejrzenia partnera, a walka rodziców o podział letnich obowiązków stawia dzieci w oku cyklonu. Jak zaplanować wakacje, by każdy z członków rodziny odpoczął?
rozwiń zwiń