Akcja "Zerwijmy łańcuchy". Majka Jeżowska zaprasza do bud w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 20:00
W najbliższą niedzielę 28 września po raz ósmy w całej Polsce staną budy, do których łańcuchem przypiąć może się każdy człowiek, by sprawdzić, jak czuje się pies przykuty przez całe życie do budy. Swój udział po raz kolejny potwierdzili m.in. piosenkarka Majka Jeżowska i Ryszard Rembiszewski, znany lektor, prezenter radiowy i telewizyjny.
Audio
  • Majka Jeżowska, Magdalena Ciszewska i Ryszard Rembiszewski o akcji "Zerwijmy łańcuchy" (Cztery pory roku/Jedynka)
Piosenkarka Majka Jeżowska (L) i aktor Marek Frąckowiak podczas ubiegłorocznej akcji Zerwijmy łańcuchy, zorganizowanej przez portal Psy.pl. W tym roku ponownie osoby znane z pierwszych stron gazet i zupełnie anonimowi ochotnicy przykują się łańcuchami do psich bud. Akcja jest wyrazem protestu przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach
Piosenkarka Majka Jeżowska (L) i aktor Marek Frąckowiak podczas ubiegłorocznej akcji "Zerwijmy łańcuchy", zorganizowanej przez portal Psy.pl. W tym roku ponownie osoby znane z pierwszych stron gazet i zupełnie anonimowi ochotnicy przykują się łańcuchami do psich bud. Akcja jest wyrazem protestu przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ciężki łańcuch to nie tylko ograniczenie swobody ruchu, ale także sposób traktowania zwierzęcia, które prowadzi do wielu schorzeń: odkształcenia kręgów czy odparzeń, a także problemów z chodzeniem, gdyż bez ruchu pies nie może ścierać pazurów. Dodatkowo psom łańcuchowym często doskwiera brak pożywienia i wody, niemożność ucieczki przed zagrożeniami i uniknięcia skutków zjawisk pogodowych.

- Najważniejsze jest to, żebyśmy zrozumieli, że to są żywe stworzenia. Po to się spotykamy i zapraszamy znane osoby, by uświadomić, że pies z ciężkim łańcuchem na szyi cierpi tak samo jak my, gdyby ktoś nam zrobił krzywdę - wyjaśnia Magdalena Ciszewska z miesięcznika "Mój pies".

Po sześciu edycjach akcji udało się doprowadzić do zmiany polskiego prawa. Według nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt (obowiązującej od 1 stycznia 2012 r.): "trzymanie zwierząt innych niż gospodarskie na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu" jest znęcaniem się, a znęcanie się jest karalne. Poza tym ustawa wskazuje, że "długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry".

Prezenter radiowy i telewizyjny Ryszard Rembiszewski dodaje, że wiele osób tego prawa nie respektuje. W gospodarstwach psy "służą" do pilnowania, nie są nawet szczepione i leczone, w miastach są wyrzucane, gdy się znudzą, zaczną chorować bądź stanowić kłopot. - A przecież to nasi przyjaciele, pies często nas obroni, pomoże, wesprze w terapii - podkreśla w audycji "Cztery pory roku".

Majka Jeżowska w rozmowie z Romanem Czejarkiem zaznacza, że akcja "Zerwijmy łańcuchy" ma przekonać do zmiany postępowania głownie osoby dorosłe. - Ale chcę też powiedzieć, że bardzo ważne jest uświadomienie najmłodszych. Każde dziecko rodzi się z potrzebą dobrego kontaktu ze zwierzęciem i chęcią opiekowania się nim. Co się dzieje potem, że ten nasz stosunek się zmienia? Dziecko patrząc na to jak dorosły traktuje zwierzę, że jest w stanie pozbyć się psa i nasiąka tymi złymi rzeczami - mówi.

Zdaniem Magdaleny Ciszewskiej dylemat rozgrywa się na poziomie podejścia, dla niektórych pies jest "tylko", dla innych "aż" zwierzęciem. Jeżowska ma nadzieję, że młode pokolenie ludzi żyjących na wsiach i w małych miejscowościach będzie miało wpływ na zmianę postaw i przyzwyczajeń. - Mam nadzieję, że po spuszczeniu z łańcucha w myśl ustawy, pies będzie mógł się przytulić do swojego właściciela i zawsze będzie miał pełną michę - dodała.

Tegoroczna akcja "Zerwijmy łańcuchy" odbędzie się w blisko 50 miastach Polski. Początek w niedzielę 28 września w samo południe!

Szczegóły akcji i adresy dostępne na stronie www.zerwijmylancuchy.pl.

/

(aszag)

Czytaj także

Psu i kotu nie podawaj rodzynek i czekolady

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 19:30
Wydawałoby się, że dla domowych zwierząt nasze mieszkanie jest ostoją bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego. Na psa czy kota w mieszkaniu czyha wiele zagrożeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzę w domu to przyjemność, ale i obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 13:52
Właściciele zwierząt muszą przestrzegać przepisów, a generalnie pamiętać, że to co dla nich jest sympatyczne, dla innych może być uciążliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śliczny szczeniaczek. Za pięć lat też będzie chciany?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 16:31
- Decyzja o posiadaniu zwierzęcia to decyzja na całe jego życie. Trzeba zdać sobie sprawę, że taki zwierzak, który powinien stać się domownikiem bardzo dobrze traktowanym, ma swoje potrzeby związane nie tylko z miską i spacerem - powiedziała Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna czasopisma "Cztery łapy". Co przeżywają zwierzęta wyrzucone z domu, gdy zaczęły przeszkadzać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdradzamy sposoby na spędzenie niezwykłych wakacji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 20:09
SPA, wakacje w hotelu z basenem w Egipcie, albo wylegiwanie się na nadmorskim piasku. Dla wielu Polaków to szczyt marzeń, jeśli chodzi o spędzanie wakacji. Coraz więcej osób chce jednak podczas urlopu coś ciekawego zobaczyć albo przeżyć i to w ciszy i spokoju, a nie wśród tłumu innych urlopowiczów.
rozwiń zwiń