X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwolnienie z WF może zaowocować problemami w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 11:00
Sprawność fizyczna polskich dzieci od 30 lat regularnie ulega pogorszeniu. Tymczasem brak aktywności fizycznej za młodu w późniejszym życiu może być powodem wielu problemów zdrowotnych, a także skrócenia życia. Czy są szanse, by młodzi Polacy polubili WF?
Audio
  • Zwolnienie z lekcji WF może odbić się na przyszłości dziecka (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Zwolnienie z WF może zaowocować problemami w przyszłości
Foto: Glow Images

Gra w dwa ognie albo piłka rzucona na boisko do piłki nożnej i kompletny brak zainteresowania ze strony nauczyciela. Tak w wielu polskich szkołach wyglądają lekcje wychowania fizycznego. Dzieci starają się więc unikać ich, kiedy tylko to możliwe. Proszą rodziców o usprawiedliwienie, przynoszą zwolnienia lekarskie, a w ostateczności po prostu uciekają.

- Mamy do czynienia ze zjawiskiem dosyć niepokojącym. Na przestrzeni ponad 30 lat obserwujemy tendencję do spadku sprawności fizycznej dzieci i młodzieży - powiedział Dariusz Buza, dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu. Co gorsze, ta tendencja przyspiesza. Dane są niepokojące. Według naukowców, obecne pokolenie 10-latków przy utrzymaniu obecnego trybu życia może żyć pięć lat krócej niż ich rodzice, a niektórzy mówią nawet o 10 latach mniej.

Jak podkreślił Buza, konieczne jest zwiększenie atrakcyjności zajęć WF, by dzieci chętniej na nie uczęszczały.

Tego samego zdania był Paweł Mączyński, nauczyciel WF i trener. - Ci, którzy nie chodzą na WF mogą po prostu czekać na wszelkie choroby, które pokażą się w pewnym okresie naszego życia - wyjaśnił.

Jego zdaniem wszystko zależy od kreatywności nauczycieli, którzy mogą zabrać dzieci w plener i pokazać im ciekawsze aktywności niż tylko nudne ćwiczenia. Jak podkreślił, nauczyciel WF powinien być dla uczniów wzorem. - Mamy promować sport, promować aktywnie. Musimy dbać o swój wygląd, o swoją sprawność fizyczną - stwierdził Mączyński.

Dariusz Buza zwrócił uwagę, że pozytywne nawyki, jeśli chodzi o aktywność ruchową trzeba wykształcić u dziecka do 10. roku życia. Potem może już być za późno. Ogromna w tym rola nie tylko nauczycieli, ale też rodziców.

- Kiedy nauczyciele i rodzice dbają o aktywność, to życie jest łatwiejsze - podkreślił Paweł Mączyński.

Jak dodał, obecnie większość społeczeństwa cierpi na bóle kręgosłupa i wady postawy. Dzięki aktywności fizycznej takim problemom można zapobiec.

Jak Ministerstwo Sportu zamierza uczynić lekcje WF ciekawszymi? W jaki sposób zmotywować dziecko do ćwiczeń? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Małgorzata Raducha.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

bk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mucha: z aktywnością fizyczną naszych dzieci jest słabo

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:07
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało kilka programów, które mają zachęcać uczniów do aktywności na lekcjach wychowania fizycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kameralna szkoła kontra moloch. Która zapewni dziecku lepszą edukację?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 09:16
Likwidacja małych szkół nie pogarsza warunków kształcenia uczniów, ale prowadzi do lokalnych konfliktów - ocenia Najwyższa Izba Kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK krytycznie o programie "Wyprawka szkolna"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:22
Blisko połowa pieniędzy zaplanowanych na dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych w ramach realizowanego przez MEN rządowego programu "Wyprawka szkolna" pozostała niewykorzystana - wynika z kontroli NIK.
rozwiń zwiń