Prawnik: w internecie nie za wszystko trzeba płacić

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 10:00
- Nie jest tak, że za korzystanie ze zdjęć, książek, filmów czy muzyki umieszczonej w internecie zawsze trzeba płacić. Ale są określone zasady, którym musimy się podporządkować, by wykorzystać czyjeś utwory nieodpłatnie - mówi w radiowej Jedynce mec. Bartosz Bator.
Audio
  • Co wolno, a czego nie wolno w internecie? (Cztery pory roku/Jedynka)
W Polsce ściągnięcie nielegalnego pliku na własny użytek jest trudne do ukarania, niemalże niemożliwe
W Polsce ściągnięcie nielegalnego pliku na własny użytek jest trudne do ukarania, niemalże niemożliweFoto: Glow Images/East News

Bardzo istotny z punktu widzenia internauty - jak tłumaczy gość audycji "Cztery pory roku", mecenas Bartosz Bator - jest art. 23 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Czytamy w nim, że "bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego". Ów "zakres własnego użytku osobistego" obejmuje "korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego".
- W Polsce ściągnięcie nielegalnego pliku na własny użytek, przez lukę w prawie, jest trudne do ukarania, niemalże niemożliwe. Ale jeśli ściągamy za pomocą torrentów, czyli jednocześnie rozpowszechniamy ściągany plik, wtedy my będziemy ponosić za to odpowiedzialność - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
...chyba, że udowodnimy, że ze wszystkimi tymi osobami łączy nas "stosunek towarzyski". Sformułowanie to jest bowiem niedookreślone w prawie. - Orzecznictwo jest skąpe, nie ma żadnej ustawowej definicji. Nie obawiałbym się sytuacji, gdy faktycznie wymieniamy się czymś z przyjaciółmi. Natomiast jeśli już próbujemy coś robić na masową skalę, a próbujemy uzasadniać, że łączy nas stosunek towarzyski z osobami, których nigdy nie widzieliśmy i się nie znamy... to będzie mocno naciągane - mówi prawnik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.
kk,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deweloper nie musi być wrogiem. Co trzeba widzieć przy zakupie mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:02
- Możemy korzystać z pomocy dewelopera, ale trzeba też posiadać podstawową wiedzę o prawach, które nam przysługują. Bez naszego zaangażowania i ciągłej kontroli się nie obędzie - przekonywał w radiowej Jedynce prawnik Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urlop, który ci się należy. Poznaj prawo, by spokojnie jechać na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 14:19
- Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Nawet gdyby chciał, to Kodeks pracy mu tego zabrania. Natomiast jak podzielimy i wykorzystamy dni wolne, jest kwestią do ustalenia z pracodawcą - w radiowej Jedynce mecenas Bartosz Bator rozwiewa wątpliwości związane z prawem do urlopu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darowizna zamiast testamentu? Lepiej to przemyśleć

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 21:00
Mieszkanie w zamian za dożywotnią opiekę nad starszą osobą? Brzmi uczciwie. Jednak rzeczywistość bywa okrutna i nowy właściciel mieszkania może przestać interesować się swoim podopiecznym. Czy w tej sytuacji można odwołać darowiznę?
rozwiń zwiń